| abalabam a întrebat:

Ce inseamna- incadrarea intr-o tipologie -? ( la caracterizare a unui personaj)
Multumesc. funda

4 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Adica sa spui ce fel de tip e acea persoana. De exemplu: e o persoana hazlie, linistita, rautaciuasa, cu gura mare etc.

| LolaLollita a răspuns:

Ii analizezi comportamentul si vezi ce anume predomina la el. Deexemplu, daca e un personaj zgarcit, este tipul avarului.

| Nastia a răspuns:

Sa spui prin alte cuvinte care e trasatura de carcater principala a unui personaj:de exemplu,Zgarcitul,prefacutul, parvenitul, arivistul, slugarnicul, servilul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Personajele din literatură se încadrează într-o tipologie după trăsătura dominantă. De exemplu: la tipul avarului (zgârcitului) se încadrează Hagi-Tudose, din nuvela cu același nume de Barbu Delavrancea, și Moș Costache, din romanul Enigma Otiliei de G. Călinescu; la tipul bețivului - Cetățeanul turmentat, din O scrisoare pierdută și Catindatul din O scrisoare pierdută, ambele piese de I.L.Caragiale; la tipul arivistului - Dinu Păturică din Ciocoii vechi și noi de Nicolae Filimon, Tănase Scatiu din Viața la țară de Duiliu Zamfirescu, Stănică Rațiu din Enigma Otiliei.