| KateMiddleton a întrebat:

Ce parere aveti depre Harry Potter(carte)de J.K.Rowling?

Răspuns Câştigător
| Valenttina a răspuns:

Hei! Ma bucur mult ca CINEVA a pus o intrebare de genul. Chiar acum am terminat de citit un capitol din Harry Potter 6. Mie mi se pare o carte super buna, deloc plictisitoare.Suspectez ca intamplarea sa fie oarecum adevarata tongue. Imi place pentru ca te tine in suspans de fiecare data.Si realmente, chiar ai ce invata din ea, din povestea tinerilor si chiar adultilor din carte, desi la prima vedere pare o carte de copii mici. kiss

| KateMiddleton explică (pentru Valenttina):

De acord

| KateMiddleton explică (pentru Valenttina):

Eu am terminat-o si as vrea ca J.K.Rowling sa mai continue, am plins cind am terminat partea a saptea.

| Valenttina a răspuns (pentru KateMiddleton):

Eu inca ma straduiesc sa citesc mai departe cu toate ca de azi dimineata nu ma mai opresc. Am ajuns doar la cartea 6, capitolul Horcruxuri, si sunt foarte curioasa.

| KateMiddleton explică (pentru Valenttina):

M-am simtit atat de rau cind am terminat-o, nu voiam sa se termine!

11 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Mediocre, cel mult. Si foarte supraapreciate. Carti fara substanta, fara actiune concreta, exact ca o masina cu multi cai. La aia pun proastele botul, la HP pun botul pustanii, de toate felurile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Mai lasa bautura aia!

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunsul a fost dat intr-o stare de luciditate rusinoasa pentru unul ca mine. Am fost cat se poate de sincer. HP e carne de tun pentru alte carti, care n-au nici 0.001% din faima lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Dar depinde cu ce compari si din ce punct de vedere. Doar pentru ca ai gasit tu carti mai bune(banuiesc ca acelasi gen, acelasi target de cititori) asta nu inseamna ca trebuie sa desconsideri HP pentru popularitatea, respectiv succesul comercial de care a avut parte. Fii serios, nu tot ce e popular trebuie considerat mediocru. Uita-te de exemplu la Hobbit, care dintr-o carte targetata oficial copiilor(povestea chiar e mai copilareasca in carte) si cu o actiune mai banala ca in HP ajunge ditai mai epicitatea Fantasy in mainile lui Jackson pe marele ecran.
Gandeste-te doar ca popularitatea unei carti e hranita de interesul cititorilor. Sunt carti macar pe jumatate la fel de populare ca HP pe care eu unul nu am de ce sa le citesc daca nu ma intereseaza cu ce se mananca actiunea.
Se pare ca atmosfera unica oferita de lumea de la Hogwarts a prezentat interes pentru multa lume initial, chiar si printre adulti, daca te gandesti ca primele generatii de cititori de HP n-au fost numai copii, iar copiii de atunci sunt acum tineri adulti(20-30 de ani).
Inca ceva, desi poate nu esti de acord, orice carte buna si destul de vizuala ajunge in atentia Hollywood. E un interes foarte mare in acest sens. Ce e bun trebuie sa mai scoata si bani.

Acum, ma rog, daca tie iti place mai mult dark fantasy-ul, e problema ta. Mie nu mi-a placut(ma refer la avatarul tau) El labirinto del fauno(n-am vazut decat filmul). Sincer, Fantasy a fost doar 30%. Mie nu-mi place sa ma uit la un Fantasy(nici sa citesc totodata) ca sa ma deprim si astfel sa nu-mi doresc sa-l mai vad a doua oara.

Iar inca ceva. Nu stiu daca chiar ai citit HP(dar nu pari sa o fi facut la ce afirmi, ori ai fost spalat sever pe creier), dar sa spui ca HP n-are actiune, n-are substanta, ca e pentru pustani(aici e drept ca are de ce in mare parte, dar tu tot un pustan esti, desi vrei sa pari prea matur), asta nu atesta decat ca tu n-ai inteles de fapt ceva ce mai consideri si mediocru. Asta e si o dovada de (i)maturitate, asa cum se indica si in avatarul acestui utilizator de pe TPU: http://www.tpu.ro/utilizator/zyvn

Pentru tine popularitatea unei carti sau a unui film e aceeasi ca cea din muzica, se pare, dar acolo e alta "industrie". Eu asa vad.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

The Hobbit e penibil, si cartea, si filmul, care nu e nicidecum epic si atinge maxim gamba lui LOTR. Nici cartea LOTR nu e extrem de stralucita. E buna, dar buna de un 7, 70, sa zicem. Filmul LOTR nici nu se compara...e o capodopera totala, probabil cel mai "mare" film all-time.

Da, nu tot ce e popular trebuie considerat mediocru, dar in general, asa este. HP nu face exceptie. E frustrant sa vezi ca o pipita a stat intr-o cafenea din Londra/Edinburgh (stiu ca intr-o cafenea a inceput sa scrie Rowling HP-ul, nu mai stiu exact unde) si a scris o serie slaba la care miliarde (literalmente) au pus botul si unul ca... Jose Saramago de exemplu, de oftica, nici n-a mai publicat romanul ce i-a fost refuzat aiurea cand avea 20 si ceva de ani, "Lucarna". E o chestie de nuante.

Eu nu stiu ce vi s-a parut interesant la Hogwarts. Care e batut la fund de un Panem, un Westeros sau Middle-Earth. E o scoala si atat, FFS!

Twilight a ajuns in atentia Hollywood. Orice labareala cu vampiri a ajuns recent in atentia Hollywood-ului. 50 Shades Of Gray, pornosareala scrisa de o cucoana cu bogatia vocabulara a unuia de 12 ani neinstruit, surescita multe minti tampe de la Hollywood.

Arguably, Pan's Labyrinth te invata cam aceleasi chestii ca HP. Adica, devotament, perseverenta, valoarea prieteniei, importanta luptei impotriva fortelor malefice/diabolice, binecuvantarea ce-o reprezinta evadarea dintr-o lume restrictiva dominata de tutori ai dracului intr-o lume fantastica. Doar ca o face cum trebuie. HP e o carte de maxim 900 de pagini care a devenit o zeama lunga, complet nefondat. Are... in jur de 4000 de pagini. E fortata.

Pan's Labyrinth nu e deprimant, e chiar "combustibil".Da 'mno, frumusetea sta in ochii privitorului.

Am citit. In patru zile, toate cele sapte carti. Iar dispretul meu pentru HP nu vine dintr-o posibila lipsa de asimilare cumsecade a celor citite, de atunci; nici nu prea ai ce sa asimilezi, pentru ca e slaba. Si nici nu am plecat la drumul livresc cu preconceptia ca e slaba, ba chiar pot zice ca incepand cu al patrulea film, am considerat decente si filmele, in special in privinta cadrului si al editarii. Si din cauza ca de atunci s-a "intunecat" iremediabil atmosfera.

Pustanul nu e determinat de varsta. Nu pentru mine, cel putin. Nu vreau sa par matur, doar incerc, ca Don Quijote, sa invit, pe care o vrea, la lecturarea unor carti cu adevarat valoroase, care merita ecranizari glorioase. Nu are substanta, am precizat mai sus de ce. E intinsa pana peste limita acceptabila.

Si ASOAIF e populara, la fel ca serialul facut dupa ea. Dar aia e o carte demna de "Cimitirul Cartilor Uita-te", la cat de buna este.

Nu e. Dar e o anomalie ca un film/carte/melodie populara sa fie si bune. Masele halesc ce se digera usor, face it. Masele n-ar fi halit niciodata un HP care pe langa Accio-uri, Patronus-uri si alti draci din astia filosofa asupra conditiei Binelui in lupta cu Raul mereu reenergizat sau despre rautatea gratuita a unora ca Snape sau Umbridge.

Singurul lucru care mi-a placut cu adevarat si din carti, si din film, au fost cele doua scene cu Snape din ultima carte. In film, muzica e buna, chiar foarte buna. Da' si MW2 are muzica epica, dar e o greata de joc. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Bai, dar teribil de aberant mai estihee hee si fortezi argumente inexistente in favoarea ta ca sa-ti dai dreptate singur. Nu rezulta de nicaieri mediocritatea decat in interpretarea ta, desi, ironic, ai luat locul 1 la olimpiada aia, deci ar trebui sa gandesti mai profund de a spune ca o "pipita"(venindu-i idei intr-o calatorie cu trenul, apropo si mie imi vin destule pe tren cand programez, chiar daca la un nivel mai jos al imaginatiei) a scris ceva slab pentru mase, si vai ce noroc a mai avut dupa ce a fost refuzata de 12 edituri! Dar deh ma, aici depinde de inteligenta fiecaruia de a interpreta, nu mai depinde doar de cultura(cantitatea a ceea ce ai citit). Poate tu esti idiot la felul in care interpretezi HP, iar eu cand analizez coarnele tale de faun love struck, care-mi plac asa mult.

Nu, acum, serios, Iti sugerez sa te mai documentezi inainte sa arunci astfel de afirmatii, sa afli povestea HP-ului, implicit a lui Rowling, care e o femeie deosebita si inteligenta. E strigator la cer si jignitor sa desconsideri o femeie ca ea in felul asta, de parca ea ar fi avut un plan diabolic sa manipuleze mase de cititori. Nici nu-i stii povestea vietii si cum a obtinut succesul(pe merit, bre), chiar inainte sa apara si filmele(desi astea au adus un succes colosal).

Aici e vorba de imaginatie si de valori morale, printre care substanta. Astfel, imaginatia(toate locurile si personajele, misterul, etc.) lui Tolkien sau a lui Rowling(aka the big guys) depasesc cu mult ce gasesti in Pan's Labyrinth. Ce dracu' ma, ala nici nu e Fantasy(doar de fundal, si dark pe deasupra) decat pe sfert, in rest tot filmul ma uit la un labil psihic cum tortureaza si omoara cam toti actorii din cadru, chiar si pe fiica lui vitrega la sfarsit, eliberand-o intr-un taram Fantasy de 2 lei, prea copilaresc, pe langa cat de matur e filmul pe alt plan cu dementul criminal.
Bai, omule, Hogwarts e o creatie de geniu. Atat in carti, cat si-n filme. Trebuie sa fii cu adevarat chior sa nu observi complexitatea si atentia la detalii, decoruri, fantome, staff, Hagrid love struck. E un castel imaginar fara egal cu toate imprejurimile lui! Tot felul de personaje complexe si bine conturate(mai ales e interesanta evolutia lor), de asemenea, fiecare cu povestea lui, numeroase, in toata seria de 7 carti/8 filme mult prea intinse, fir-ar de ce nu putea sa fie doar o carte!?
Ce are HP in 7 carti(oh, vai, intinse prea mult de nu exista substanta, cat mai aberezi tu asa ca doar ii era foame rau scriitoarei si pe tine te copleseste cantitatea de imaginatie ce curge din atatea carti pentru ca, ce-i drept, a avut ce scrie in fiecare) si are/n-are Labirintul faunului in filmul ala? Pai o padure stranie, niste alte pocitanii in afara de faun si nu stiu ce camere bizare nu prea prietenoase. Cam atat e ce tine de Fantasy. Povestea n-are deloc un scop clar sau o actiune limpede. Care e scopul in HP? Deprinderea unor valori morale/spirituale ca prietenie, pierdere, iubire, loialitate(in cazul lui Snape apartinea de iubire), curaj, ah, dar si un climax emotional foarte bun. Si totul facut elegant pentru oameni de toate varstele, nu brutal ca in El labirinto del fauno, unde nu sunt prezente nici pe sfert valorile morale din HP sau macar din LotR.

Care e scopul sau actiunea in pocitania de film a faunului? Topor, topor, topor... pistol, pistol, pistol. Restul elementelor sunt mult prea umbrite.

Macar actiunea in HP(de care zici tu ca e inexistenta) e ca un baietel urmeaza o scoala de vrajitori si se antreneaza sa-l ucida pe Voldemort, cel mai nebun si rau vrajitor din acel univers. In tot acest timp traim alaturi de el(fiind si bildungsroman). HP sa fie mediocru!? Vin la Adjud si iti torn Veritaserum pe gat! tongue Poate mai lasi iarba si bautura. Rusine, bre!

Si The Hobbit(film, carte) e penibil? DAFAQ!? Las-o ca macane! E clar cum analizezi tu un film sau o carte. Clar nu apreciezi imaginatia scriitorului la un mod obiectiv, ci tot felul de alte elemente care ti se par tie cool pentru o scriere. Ah, stai, am uitat. Tu n-ai capacitati analitice rolling on the floor laughing))) rolling on the floor rolling on the floor devil
Ha, ha, ha, ha. Bine, tu ai zis-o in alta parte! Nu eu te acuz de asta!
Da, pai imi pierd vremea daca incerc sa ma contrazic cu tine pentru ca e clar ca tu analizezi cartile si filme din cu totul alte unghiuri(gen sa nu fie cartile "light reading" = mediocre).
Dar da, ma bucur ca macar iti place muzica din HP big grin Chiar e complexa muzica orchestrala din filme(doar la primele filme e vorba de cel mai aclamat compozitor de muzica de film). Mai ca zici ca e magica big grin Fara muzica filmele ar fi avut farmec decat pe jumatate.

Mda...hai pa, faun dement! laughing

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Prosteala,nu mi-au placut niciodata, nu pot digera asa ceva.