| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre cartile Harry Potter?

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Am o parere destul de buna, fiind printre primele carti care chiar mi-au trezit interesul.Cand o citesti la 11 ani, cum am facut eu, vrei sa citesti in continuu, nu te mai saturi, am citit primele 4-5 volume dintr-un foc.Iti dezvolta mult imaginatia,eu am citit cartea inainte sa vad filmul si am inteles ce inseamna sa citesti si ce inseamna sa vizionezi ceva,cand citesti poti sa interpretezi tu lucrurile cum vrei,iti da frau liber imaginatiei,cand vizionezi,nu poti schimba nimic decat consumi materialul respectiv.
Am incercat mult timp sa inteleg ce a fost in mintea lui J.K. Rowling cand a scris capodeopera aia,am inteles ca ea la momentul respectiv nu castiga foarte multi bani,lucra ca profesoara de engleza in Portugalia, cred? nu mai stiu sigur dar auzisem ca ea calatorea cu trenul foarte mult si de acolo ii veneau ideile si inspiratia.
O carte de copii foarte interesanta, un pic cam mult pentru niste copii, adica nu vrei sa-ti innebuneasca plodul sa vrea sa se apuce sa faca vraji, atata timp cat stie sa faca diferenta dintre realitate si sf, este ok.

7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Interesante și captivante.Am citit doar 2 primele volume însă, restul m-am uitat la film, dar recomand să citești, eu nu am avut răbdare și m-am uitat la filme însă cărțile sunt best-seller și mai amănunțite, detaliate ca filmele și destul de captivante asta daca ai răbdare să citești.

| anonim_4396 explică (pentru AvalohAlyn):

Le-am citit pe toate! Voiam doar sa vad ce parere au altii!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ca merita sa le ai in biblioteca big grin

| Freya1 a răspuns:

Sunt ok.Mergeam cand eram mai mica la biblioteca si le imprumutam.Le-am citit pe toate.

| siriusblack98 a răspuns:

Fanteziste...merge sa le citesti daca nu ai nimic altceva in biblioteca la varsta de 12 ani.

| ShaOfHatred a răspuns:

Bombao blanao

| Adrian5575 a răspuns:

Nu m-a atras niciodata Harry Potter.