| AmPiticiPeCreier a întrebat:

Ce pareri aveti despre "Jocurile foamei" ( cartea )? As vrea sa o citesc si nu stiu daca se merita.

13 răspunsuri:
| G510 a răspuns:

Dupa parerea mea este o carte foarte interesanta... dar cum adica merita?

| robiolic a răspuns:

Eu zic ca nu merita sa citesti...
am vazut filmul si nu e mare scofala...

| ShadeAdda a răspuns:

Niciodata nu judeca o carte dupa film! Cartea e, in marea majoritate a cazurilor, mult mai detaliata, profunda si interesanta decat filmul facut dupa ea! Si pot spune ca intr-adevar cartea ar merita. Nu am citit-o, dar as vrea sa o fac. Incerc sa pun mana pe ea de mult timp, dar pretul cartilor... ma omoara cu zilele! T.T Am auzit de la mai multe persoane (atat romani cat si straini) ca este o carte care merita sa fie citita.

| OMGIdontcare a răspuns:

Se merita, e epica, cel putin mie mi-a placut

| mihaelaalol a răspuns:

Mie mi-a placut mult:in primul ca se aseamana cu filmul si in al doilea rand ca iti starneste curiozitatea inca de la inceputbig grin

| Dianka13 a răspuns:

Am citit-o mise pare bunicica dar filmul e Mai bun

| Lina1993 a răspuns:

Intotdeauna cartea va fi mult mai buna decat filmul.Eu nu am citit-o inca, dar mi-a fost recomandata.

Apache
| Apache a răspuns:

Cartile sunt mult mai reusite decat filmul.
In primul film de exemplu au scapat atatea detalii incat cei care au citit cartile ajunsesera sa ii ameninte pe producatori...
Plus ca povestea e destul de complexa si merita sa o citesti.
S-a facut pana acum doar o ecranizare.
Nu e ca si cum ai lua toata colectia harry potter de la coada cand au aparut toate filmele.
Eu zic ca merita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt bine scrise. Stilul autoarei e echilibrat şi nu se complică cu prea multă descriere care de obicei oboseşte acţiunea. Descrie atât cât e nevoie.
Îmi place ideea principală a cărţilor, cu tot cu regimul politic dur impus de Capitoliu. Arată exact cât de sadici, egoişti şi fuduli pot fi oamenii, fără ipocrizia lumii reale.
În concluzie, eu zic că merită. Poţi să le citeşti în pdf. Sunt trei la număr şi nu foarte mari, aşa că n-ar trebui să fie prea dificil.

| ferdin a răspuns:

Eu zic sa o citesti deoarece este o carte interesanta si cunostintele pe care le "prinzi" vor fi folositoare in viitor.

| Neverwas a răspuns:

Iti garantez ca merita!
Daca citesti cartile si te dezamagesc, te las sa imi dai o palma!

| Musique a răspuns:

Normal că merită.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Am citit toate cele 3 volume, si pot spune ca merita citite.