| madutapapusa a întrebat:

Ce poezii folclorice stiti? in afara de miorita si monastirea argesului?

4 răspunsuri:
| Aberdeen a răspuns:

Doina ar mai fi, si spre mandria tarii este specific romaneasca.
Doine sunt multe ce-i drept si nu foarte usoare.

| Robert985 a răspuns:

Je suis vasile mure
je veni de la padure
je gasi nevasta-n pat
se randez-vous cu-n alt barbat
quand je preparai ciomagu,
mon amis sarise gardu
il tombeau dans la urzici
sur son cur numai basici! laughing

| DariusAndreiDeii a răspuns:

Poezia Voinic strain
Foaie de-un pelin Si de rozmarin Un voinic strain Singurel pe drum Intra noaptea-n sat De caine latrat De lume-njurat Doarme langa gard Noaptea nemancat De caine latrat Vai, voinic strain Ca mar dulce-n drum Cine pe drum trece Nu mi-l ocoleste Trece dusmanul Si da cu parul Si-mi rupe pe mar Seaca sufletul Tulpioara-i plange Cu lacrami de sange Crengile ca-i zice: "Taica nu mai plange Ca nu-i vina mea Nu e nici a ta Ca n-am rasarit La loc potrivit De drumuri ferit Taci ca de-oi trai Io te-oi ingradi Cu gard de nuiele De cuvinte grele" Foaie de-un mar dulce M-as duce, m-as duce Dar mi-e calea-n cruce Si nu stiu ma duce La cel paltin nalt Nalt si blestemat Drumul sa-mi opreasca Moartea sa-mi umbreasca Foaie de-un mar mic La umbra de nuc Doarme un voinic Murgu-i priponit Lantus de argint Murgu' strafiga Voinic destepta "Bea murgule, bea Furul te-a fura Lantul te-ar rodea Lupii te-ar manca Tu cand strafigasi De ma desteptasi Frumos vis visam Cum ma logodeam C-o fata de crai Pe-o gura de rai" "Stapane, stapane, Nu ma blestema Nu stii ca-i asa Furul m-o fura Lantul m-o rodea Lupii m-or manca Tu ai ramanea Singurel pe vale Cu saua-n spinare"