| bosty a întrebat:

Ce procent din valoarea unei carti revine scriitorului? Cat castiga un scriitor pentru o carte? 10%, 20%, 50%, mai putin, mai mult.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista un procent fix, depinde de modul cum a fost publicata cartea, respectiv de catre o editura sau pe cont propriu.
Daca a fost publicata de o editura se incheie un contract si drepturile banesti sunt stabilite in acesta, de obicei in jur de 10% din pretul cartii.
Daca a fost publicata pe cont propriu atunci ii revine cca 80% din pret, restul fiind al comerciantului.

1 răspuns:
| palaghianu a răspuns:

De obicei depinde de mai multi factori. Se pot vinde drepturile de autor si atunci te intelegi la un pret cu editura sau se poate stabili un procent insa asta se face tot cu editura.