| usuk a întrebat:

1-cat castiga un scriitor din publicarea unei carti (in medie)?
2-cand pasiti intro librarie, dupa ce fel de carti va uitati?
3-va place poezia? da, de ce/nu, de ce
funda la 3 raspunsuri satisfacatoarehappy

5 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

1.Nu exista o medie. Unii raman datori vanduti, altii traiesc din asta, altii se imbogatesc, facand milioane de dolari.
2. Dupa cartea pe care deja o caut, sau daca nu caut ceva anume, judec dupa coperta.Asta e, nu ma pot abtine.
3.Da, daca e frumoasa, mai ales cand nu mi-e somn. Imi este imediat dupa ce citesc cateva pagini. Acum depinde si de poezii, unele sunt chiar bune (scrisoarea a 5 a, el-zorab, zdreanta) pe cand altele sunt indescifrabile, idioate, si deloc incantatoare.Mai ales cele romanesti de dupa revolutie, majoritatea, nu toate si cele din timpul,, perioadei de aur,,.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1 - depinde de carte. sunt autori care au facut averi din carti, altii care abia supravietuiesc (astia sunt majoritatea)

2 - chestii tehnice, de programare sa ma ajute in cariera.

| Okami23 a răspuns:

1. un procent foarte mic castiga, parca am citit undeva, cred ca intre 1-20%
2. la raftul pentru carti fantastice
3. nu imi plac poeziile de dragoste dar celelalte despre natura sau alte lucruri sunt frumoase, imi plac poeziile lui Bacovia, E.A. Poe si inca cativa

| admiterea a răspuns:

Daca vinde cartea singur, poate lua toti banii. Asa se poate face in Romania pe www.librariascriitorilor.ro sau in strainatate pe Amazon
Trebuie sa fii insa foarte bun si sa ai o coperta foarte reusita
Poezia este foarte raspandita astazi, nimeni nu citeste, toata lumea o scrie.

| iustinagheorghe a răspuns:

1.Nu exista o medie oarecare pentru castigarea scriitorului de carti.Ei sriu carti si le publica pe piata.Acolo se stabileste un pret, si daca cartile se vand bine, scriitorul primeste o parte din pret. Daca nu, nu primeste nimik.Deci nu exista un pret.
2.Eu ma uit dupa foarte mute cartibig grinrama, Dragoste, Actiune, SF.etc
3.Da poezia este preferata mea. Dar sa fie un anume gen de poezie.
Sper ca ti-am raspuns satisfacator.