| JoeTPU a întrebat:

Ce romane îmi recomandaţi? Nu contează genul, interesant să fie big grin

19 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la biblioteca centrală, vezi colo.
Spor la lectură!
Pa, pa.

| Cameliapantiru a răspuns:

Joe, nu stiu ce ai citit pana acum, dar daca vrei intr-adevar romane interesante, citeste cele clasice. "Mizerabilii" de Victor Hugo, "La rascruce de vanturi"-Emily Bronte, "Crima si pedeapsa", "Fratii Karamazov", "Idiotul", "Adolescentul"-Dostoievski, "Anna Karenina", "Invierea", ''Razboi si pace"-Lev Tolstoi, "Portertul lui Dorian Gray"-Oscar Wilde, "Vraciul. Profesorul Wilzcur" sunt must-read-uri. Daca te intereseaza romanele politiste, citeste-le pe cele semnate de Agatha Christie si seria Sherlock-Holmes a lui Arthur Conan-Doyle, daca vrei romane de aventuri, operele lui Karl May, James Clavell sau James Fenimore Cooper sunt ideale, pentru romane de capa si spada Dumas-tatal ramane un clasic, iar daca vrei romane de dragoste, "Pasarea spin"-Cololeene McCullogh, "Dragoste in vremea holerei"-G.G. Marquez, "Love Story"-Erich Segal, "Pe aripile vantului''-Margaret Mitvchell si romanele lui Jane Austen sunt adevarate capodopere ale genului. O seara placuta!

| andrei1237 a răspuns:

Eu zic sa citesti Baltagul de Mihail Sadoveanu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartea de telefoane, Mersul Trenurilor, Pagini Aurii si, mai ales, Catalogul Ikea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dracula a lui Bram Stoker
Legiunea Blestematilor, Gestapo, Blindatele Mortii de Sven Hassel
Pentru cine bat clopotele - Ernest Hemingway
Omul Invizibil - Ralph Ellison

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mana dreapta a diavolului-Dennis McShade.

| Kirito21 a răspuns:

10 Negri Mititei - Agatha Christie

| AndreeaNustiu a răspuns:

Romanul unul unui adolescent miop.

| Dariaaaaafaranume a răspuns:

Un roman SF foarte fain ar fi si "Fata de hartie" de Guillaume Musso

| marian5946 a răspuns:

Charles Dickens-Marile Sperante

| alexa3000 a răspuns:

In jocul celor mari de Sophie Dahl, e super tare romanuwinking

| Ilisaysmeow a răspuns:

Pai eu merg pe cele clasice: Panza de paianjen, Elevul Dima dintr-a 7a, Romanul Adolescentului miop, Scherlok Holmes happy

| Andreea2013 a răspuns:

Harry Potter, Razboinicii Nilului (putin cam ciudat fiindca iti descrie scene de dragoste intre o fata virgina si un rege), Copiii Lampii Fermecate si poate chiar Ciresarii.

| Cireașăăă a răspuns:

Dacă îți place sf-ul, îți recomand din inimă:
Isaac Asimov - Întemeietorii; Eu, robotul; O piatră pe cer; Seria Fundația (sau aproape orice de autor)
O. S. Card - Saga lui Ender; Saga umbrelor
A. E. Van Vogt - Odiseea navei Space Beagle (sau orice de autorul asta)
sf cu uuuușoară tentă psihologică:
Daniel Keyes - Flori pentru Algernon
romane sf interesante ce surprind un viitor disoptic:
Ray Bradbury - Fahrenheit 451
Orwell - 1984
Veronica Roth - Divergent
dacă nu, atunci:
A. Dumas - Cei trei muschetari
Karl May - Winnetou
Irving Stone - Agonie și extaz
polițiste:
Rodica Ojog-Brașoveanu - Cianură pentru un surâs
Raymond Chandler - Somnul de veci
Agatha Christie (orice)

| ticataca a răspuns:

Greu sa ti se dea un raspuns. Depinde de varsta pe care o ai, de ce obisnuiesti sa citesti, de starea in care te afli etc. Poti cauta pe site-uri specializate informatii despre carti. Eu ma uit pe www.bookuria.info Gasesc acolo multe informatii despre carti, recenzii, promotii... tot ce ai nevoie ca sa-ti gasesti lecturi faine. Succes!

| SheepKiller a răspuns:

O lume disparuta - Arthur Conan Doyle
Crinul din vale - Balzac
Oglinda sparta - Agatha Christie
Rasputin - Henri Troyat
Testamentul unui excentric - Jules Verne

Daca mai doresti, iti mai dau. happy

| Vicenzio a răspuns:

Ciresarii( chiar daca o sa iti para plictiritor la inceput, mai tarziu nu o sa te mai poti desparti de el); Aurul spartanilor de Clive Cussler(este un roman politist, de aventuri, o trilogie, in care doi soti pornesc in cautarea unei comori; foarte interesant)

| Wifizator a răspuns:

„Maitreyi" de Mircea Eliade, un roman erotic palpitant, care reflectă senzația sufletului și conflictul dintre datorie și sentiment.Eroul principal, se îndrăgostește de o tînără fată de 16 ani...

| PintilieBogdan23 a răspuns:

Pai daca iti plac romanele sf iti sugerez Tara Duncan(despre o fata blonda si aventurile ei, un gen de harry potter crede-ma e super tare) sau chiar harry potter( mie mi-a placut foarte mult). In schimb daca iti plac romanele politiste si cu cv fete goale si alte din astea iti sugerez seria de romane scrise de San Antonio, el fiind chiar personajul principal. Sper ca te-am ajutat.