| mia100خوبصورت a întrebat:

Puteti sa imi recomandati niste carti pentru 14 ani? Nu conteaza genul, doar sa fie ceva interesant.

2 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna!
"Marile sperante''-Charles Dickens
"David Copperfield''-Charles Dickens
"Cismigiu&comp.''-Grigore Bajenaru
"La Medeleni''-Ionel Teodoreanu
seria "Gestapo''-Sven Hassel
"Cei trei muschetari'', "Dupa douazeci de ani'', "Vicontele de Bragelone''-Alexandre Dumas
"Regina Margot'', "Doamna de Monsoreau'', "Cei patruzeci si cinci''-Alexandre Dumas
"Contele de Monte-Cristo''-Alexandre Dumas
seria "Cavalerii Pradaillan''-Michael Zevaco
"Yvanhoe''-Walter Scott
seria "Cavalerilor''-Ioan Dan
"Ciresarii''-Constantin Chirita
"Moby Dick''-Herman Melville
"Coliba unchiului Tom''-Harriet Beecher-Stowe
"Comoara din insula''-R.L.Stevenson
Lectura placuta si o zi faina!

| Miaeuu a răspuns:

Pai din ce am citit eu, iti pot recomanda cartile scrise de Rick Riordan, sau Twilight de Stepheny Meyer. Sau Minunea de R.J.Palacyo. sau Inima de cerneala de Cornelia Funke,si continuarea Sange de cerneala. Si mai sunt bineinteles,clasicele carti cu vampiri, cum ar fi Dracula de Bram Stocker sau Vampirii din Mirganville, sau Cronicile Vampirilor. Acestea sunt carti mai moderne, dar daca preferi unele mai vechi poti incerca La Medeleni, Enigma Otiliei, Ciresarii. Sper ca te-am putut ajuta. Funda?