Întrebare recomandată | サクラ a întrebat:

Ce romane recomandati? Am 17 ani si-mi plac carile in genul la Pe aripile vantului,Mihail Drumes, Paulo Coelho, sa nu fie clasice sau fantastice. Ofer funda.
P.S:sunt in pana de idei

Răspuns Câştigător
| butterflyeffect0000 a răspuns:

Pai eu iti recomand sickContele de Monte Cristo-Al. Dumas
- Strania poveste a lui Benjamin Button- F.Scott.Fitzgerald (dupa care s-a facut si filmul cu acelasi titlu)
-Povestea lui Arthur Gordon Pym- Edgar Allan Poe
-Cei tei muschetari-Al. Dumas
-Crima si pedeapsa-F.Dostoevski
-Nimic nu e intamplator-Dean R. Koontz
-Pisica neagra-Edgar Allan Poe
-Prabusirea casei Usher-Edgar Allan Poe
-Marile sperante-Charles Dickens
-Fantoma de la opera-Gaston Leroux
-Romeo si Julieta-W. Shakespeare
-David Copperfield-Charles Dickens
-Inainte sa adorm-S.J. Watson

Sper ca te-am ajutat. Apropo in mare parte sunt romane. Spor la citit! Sper sa-ti placa!

12 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Memoriile unei gheișe, Arthur Golden
Magicianul, John Fowles
Arsă de vie, Suad
Dragostea în vremea holerei, Gabriel Garcia Marquez
Parfumul, Patrick Suskind
Adevărata viață de gheișă, Mineko Iwasaki
Vinovat de iubire, Adrian Păunescu
Pânza de păianjen, Cella Serghi

| ywar a răspuns:

Citeste Nyusu - D.I. Atanasiu - o sa te emotioneze, Doi ochi albastrii Thomas Hardy, Lolita Vladimir Nabokov

| blueheart a răspuns:

O carte minunata si plina de sensibilitate este "Mataniile" de Florence Barclay. O poveste speciala de dragoste care iti va incanta sufletul. happy

| EMike a răspuns:

Daca iti faci rost de "Farenheit 451" ar fi genial. E un SF exceptional...Iti recomand cu toata increderea.

| crazycolor a răspuns:

Maytrei

| サクラ explică (pentru crazycolor):

Am citit atat versiunea lui Eliade cat si a ei.

| Gabiii a răspuns:

Enigma Otiliei

| ahmet6 a răspuns:

Paolo Coelho "Alchimistul","Diavolul si domnisoara Prym","La raul Piedra am sezut si am plins".

| 123Stefy456 a răspuns:

Paulo Coelho este un geniu contemporan. Orice carte scrisa de acest om este o comoara care merita citita. Ai putea incerca "Alchimistul", "Aleph", "La raul Piedra am sezut si-am plans", "Brida", "Vrajitoarea din Portobello", "Zahir". Eu nici acum nu ma satur sa le recitesc.

| Raluca15Elena15 a răspuns:

Buna! Tin sa spun ca n-am citit nici o carte dintre cele pe care le-ai enumerat! M-am apucat sa citesc, pe la 7 ani, Pe aripile vantului, dar n-am inteles nimic din ea. Si pan' la urma cine ar intelege o carte asa grea la o varsta atat de frageda.
Carti:
- Dama cu Camelii de Alexandre Dumas
( O minunata carte de dragoste)
- Viata lui Stefan cel Mare de Mihail Sadoveanu (istorica)
- Dracula de Bram Stocker (universala)
- Doamna Bovary de Gustave Flaubert
- Familia Borgia de Mario Puzo ( ti-o recomand, este istorica)
- Ciuleandra de Liviu Rebreanu
- La picioarele esafodului de Alexandre Dumas
- Mos Anghel de Panait Istrati
- Texte filosofice de Karl Jaspears
- Carti politiste. Nu stiu titluri dar ai putea citi carti scrise de Agatha Cristei sau Rodica Ojog-Brasoveanu.
Iti recomand cu placere Dama cu Camelii daca nuai citit- o deja. Este o poveste de dragoste foarte complicata intre un om simplu si o dama de companie, careia ii placeau cameliile. La fel si Familia Borgia. Iti recomand sa nu vezi filmul, e mai interesant asa.

| Anon96 a răspuns:

Presupunand ca esti fata:
50 shades of grey

acele parti mai... te obisnuiesti
in final e o poveste super misto
el le-am citit pe toate.big grin

| Vladutz2012 a răspuns:

Magicianul/Colectionarul/Omida de John Fowles, e genial tipul asta.
Umberto Eco de asemenea, "Numele trandafirului".
"Povestea jidovului ratacitor" nu mai stiu exact de cine e scrisa...
Sunt carti interesante si cu ceva invataturi daca chiar te intereseaza asta. Bafta!winking