| DarkShina5566 a întrebat:

Ce romane scrise de Jules Verne v-au placut cel mai mult? Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Capitan la 15 ani" - la vremea cand am citit romane de Jules Verne.
Mi-a placut cel mai mult, pentru ca avea mister, dar totusi ea un copil in centrul actiunii, iar nu un adult, ceea ce pentru mine la acea vreme cand l-am citit a parut a fi un lucru original si mai aproape de mine, de varsta mea.
Are suspans, dar si elemente de geografie, e ca un joc. Foarte frumos, si imi antrena imaginatia.

10 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Cinci saptamani in balon, Capitanul Hatteras, De la Pamant la Luna, Copiii capitanului Grant, Scoala Robinsonilor, Uimitoarele peripetii ale jupanului Antifer, Burse de calatorie, Testamentul unui excentric, Uimitoarea aventura a misiunii Barsac.

| oprescudorin11 a răspuns:

'Castelul din Carpati'. Nici nu stiu daca exista in traducere romaneasca.

| Seepty a răspuns:

Cel mai mult mi-a placut 20.000 de Leghe sun MAri.

| UnleashedPsycho a răspuns:

Copiii căpitanului Grant a fost preferata mea pentru mult timp. Şi Steaua Sudului, Satul aerian, Insula cu elice, Ţinutul blănurilor

| KateMiddleton a răspuns:

1.Cinci saptamani in balon
2.Capitan la 15 ani
3.Castelul din Carpati(actiune petrecxuta in Romania, super).
Am scris denumirile de la cea care mi-a placut mai mult.

| Peaches a răspuns:

"O calatorie spre centrul pamantului", "20.000 de leghe sub mari", "Insula misterioasa","Ocolul lumii in 80 de zile". Astea mi-au placut cel mai mult.

| sheamussheamus a răspuns:

1000 de leghe sub mare! Asta mi-a placut cel mai mult!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru sheamussheamus):

1000 De leghe sub mări asa era titlul

| Mέℓℓ a răspuns:

Cinci saptamani in balon, Copiii capitanului Grant, Ocolul Pamantului in 80 de zile.

| IHateEverything a răspuns:

Testamentul unui excentric