| Gimmy97 a întrebat:

Ce trebuie sa invat la romana pentru examen? vreau doar sa stiu la literatura, gen: pastel, gen epic, etc.

5 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Cea mai simpla treaba este sa inveti cate o opera pentru fiecare gen, astfel tu o sa fi acaparat, cel putin eu asa am facut si am mers la sigur.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Si eu am dat examenul anul trecut,nu a fost asa greu, am putut sa fac toate exercitiile dar nu pe toate le-am facut corect, zic sa te axezi pe literatura daca pe aia o stapanesti cel mai bine, daca nu, atunci pe gramatica.

| alex15ccc a răspuns:

Salut, eu am dat examenul si a fost foarte simplu. La literatura trebuie sa inveti pe dinafara definitile si trasaturile fiecarei specii si gen. Apoi trebuie sa inveti sa construiesti o compunere de o pagina cu acele trasaturi identificate in oper, plus cotate cu ghilimele din text. Apoi la a doua compunere(cea narativa sau descriptiva) trebuie ori sa ai creativitate si sa-ti faci singur compunerea sau sa inveti cateva compuneri gata-facute. Bafta

| Gimmy97 explică:

Pana acum nu m-a ajutat niciun raspuns, so I am waiting for more -_-