| Darkela a întrebat:

Ceva propuneri de carti?

P.S - nu imi dati liste lungi si copiate. Dati 1, 2 carti citite chiar de voi si care v-au placut.

22 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Hai să-ți spun o chestie. Nu te mai lua după ce-ți recomandă lumea. Toți îți vor spune titlurile care le-au plăcut lor cel mai mult, din punctul lor de vedere. Punct de vedere care este foarte puțin probabil să fie acelasi cu al tău.
Îți spun din proprie experiență, că am pătit de nenumarate ori ca unele cărți despre care toți îmi spuneau că-s grozave, mie să mi se pară niște porcării, și invers. E valabil și la filme.
Oameni isunt interesați de diverse subiecte, iar dacă cuiva i s-a părut că o carte este bună pentru că trata o temă ce-l interesa pe el, s-ar putea ca ție acea carte să ti se pară plictisitoare.
Nici în recenzii să nu ai prea multă bază. Și acolo părerile sunt extrem de subiective.
Vrei să citești o carte? De obicei are o scurtă descriere pe spate. Aia este tot ceea ce trebuie să știi despre carte. Dacă ți se pare interesantă, citește-o.

| Aberdeen a răspuns:

"Casa Noptii" de P.C Cast; insa nici cartile clasice precum "Lorelei" de ionel teodoreanu, sau romanele lui mihail drumes nu s-au demodat.

SPOR LA CITIT! happy

| deeadeea111 a răspuns:

Acum citesc Mara de Ioan Slavici si e foarte interesanat cartea

| KirigayaKirito a răspuns:

Toate cartile sunt bune, depinde de gusturile fiecaruia, nu sunt o mare cititoare, insa iti recomand cateva carti:
Micul Print de Antoine Exupery, este vorba despre lucrurile marunte, care din pacate oamenii mari nu stiu sa le aprecieze, de o copilarie pierduta, sincer eu sunt sensibila, cartea aceasta mi-a ramas in minte, e buna!
''Cincizeci de umbre intunecate'' (E al 2-lea volum, mai sunt doua, ''Cincizeci de umbre descatusate'' si ''Cincizeci de umbre a lui Grey '', ar fi dragut sa le citesti pe toate) uite aici mai multe informatii http://www.elefant.ro/......6675.html. E o triologie superba!
Um, seria Twilight, cartile sunt cu mult deasupra filmului!;)

That's all! ^^

| Merilynne a răspuns:

Eve si Divergent. Pur si simplu minunate.

| alexblack00 a răspuns:

Citeste cartile lui dan puric sunt niste cartii din care inveti ceva si ramai cu ceva

| qwqwwwq a răspuns:

Cuore,heidi,din lu8mea celor care nu cuvanta

| Darkela explică (pentru qwqwwwq):

Le-am citit in clasa a 4 a. Heidi ramane the best.

| Robertamirela23 a răspuns:

Atingerea dragostei

| Mary0Hellen a răspuns:

Mie mi-a placut foarte mult Pe Aripile Vantului (scrisa de Margaret Mitchell) si Anna Karenina ( Tolstoi), dar si La Rascruce De Vanturi (Emily Bronte) si. inca una big grin laughing, Jane Eyre (Charlotte Bronte)
Spor la citit! happy

| Nicki18 a răspuns:

Pe aripile vantului- M. Mitchell
Jane Eyre-Charlotte Bronte
La rascruce de vanturi-Emily Bronte
Mandrie si prejudecata-Jane Austen
Zece negri mititei-Agatha Christie
Crima din Orient Express-Agatha Christie

| anyone2013 a răspuns:

Capitan la 15 ani, Singur pe lume sint foarte interesante pentru adolescenti

| MatildaPetrini a răspuns:

"Cel mai iubit dintre pamanteni" de Marin Preda

| DenisaBun a răspuns:

Cinci saptamani cu balonul big grin

| DarkNayker a răspuns:

Harry Potter, A song of Ice and Fire, Alba ca Zapada sau Scofita Rosie...

| Darkela explică (pentru DarkNayker):

laughing Alba ca zapada + scufita rosie = perfect! Thanks!

| FallenAngel68 a răspuns:

Seria "Roata Timpului" de Robert Jordan. Pur si simplu minunata. "Oracolul" si "Arhonul" de Catherine Fisher. Este de fapt o trilogie, dar se pare ca editura nu mai traduce al treilea volum. "Dune" de Frank Herbert e foarte frumoasa. Daca iti place poti citi toata seria. Nu am citit "Dragonul Maiestatii Sale" dar am auzit doar lucruri bune despre carte. Autoarea e Naomi Novik. Sper ca ti-am fost de ajutor! happy

| SimmiPopovici a răspuns:

Academia Vampirilor, Vampirii din Morganville si Jurnalele Vampirilor. Merita sa le citesti.

| iSeek a răspuns:

Codul lui Davinci, Baltagul, Ingeri si Demoni

| VladutzuThau a răspuns:

Tabara, Emil si detectivii, charlie si fabrica de ciocolata, Bogat si sarac, Chemarea fulgerului, Ochii cristalii etc.

| Bourean_Daniela_1998 a răspuns:

Baiatul miliardar de David Walliams.
Este foarte comica.
Ps:Poti citi primul fragment aici:http://www.editura-art.ro/carte/baiatul-miliardar#

| SomethingWild a răspuns:

Daca iti plac romantice:Chimie perfecta. Legile atractiei, Reactii in lant.(as citi de n ori cartile astea)
Daca iti plac Sf:Academia vampirilor, Jurnalele vampirlor, A 16 a luna, Fior, Sovaire.
Daca iti plac de actiunebig grinisparuti(1, 2,3),Vampiratii.
Daca iti plac comediile:Naluca si Naucul, Iubitul virtual.
Sper sa-ti placa, din punctul meu de vedere sunt minunate!:*