| scarlet11 a întrebat:

Cine a dat olimpiada la limba romana clasa a6-a?
imi trebuie urgent subiectele!

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Eu am subiectele, dar sunt cele de acum 2 ani. Sper, totusi sa iti foloseasca.

"Tacerea isi aduna trupul sferic
Intr-un boboc de nalba.
O musca trece prin lumina alba,
Ca o scanteie de-ntuneric,

Un fluture, cu aripi de umbra si matasa
Stropite-n doua locuri cu carmin,
Din zboru-i frant si plutitor se lasa
Pe varful unui spin."

Matasa*= forma corecta este matase

Ai citit, cu siguranta, versuri din creatia literara a lui George Toparceanu si ai putut observa ca natura l-a fascinat, inspirandu-i minunate pasteluri. Fragmentul de mai sus apartine unei poezii in care autorul propune o imagine a luminii, ca aureola a universului pamantesc.
Intr-o COMPUNERE DE O PAGINA, argumenteaza ca POEZIA ESTE UN TABLOU. O DESCRIERE DE NATURA. Pentru ca sa realizezi un text logic, corect, care sa demonstreze ca tu ai inteles mesajul poeziei, imagineaza-ti ca un coleg iti pune intrebarile d emai jos. Daca ii vei raspunde, in scris, clar, dezvoltand ideile, acesta va intelege, cu siguranta, sensurile poeziei, iar compunerea ta va fi convingatoare, limpede si completa.
-Ce semnificatie ar putea avea comparatia din prima strofa? 4p.
-Ce simbolizeaza imaginea vizuala >? 4p
-Care sunt epitetele din versurile urmatoare si in ce categorie se inscriu acestea: 4p.
-Care este modul de expunere folosit de autor? 4p.
-Care sunt elementele de versificatie utilizate? 4p.

Total punctaj pentru subiectul I - 20 de puncte.

II. Frumosetea universului fascineaza orice spirit densibil. Avand ca decor imaginea naturii, asa cum este sugerata de fragmentul din poezia lui G. Toparceanu, elaboreaza O COMPUNERE DE O PAGINA prin care, PERSONIFICAND MUSCA SI FLUTURELE, sa-ti imaginezi UN DIALOG INTRE CELE DOUA VIETATI, DESPRE LUMEA OAMENILOR CONTEMPORANI. In compunerea ta, VEI FOLOSI MODURI DE EXPUNERE (naratiunea si descrierea) si FIGURILE DE STIL INVATATE.

Total punctaj pentru subiectul al II-lea 30 de puncte

III. Avand ca suport fragmentul din poezia lui G. Toparceanu, raspunde urmatoarelor sarcini d elucru:
-Scrie un sinonim comtextual pentru cuvintele : TACEREA, FRANT 4p
-Scrie cate un enunt in care sa folosesti sinonimele pe care le-ai propus 4p.
-Alcatuieste un enunt in care sa utilizezi antonimul cuvantului TACEREA 4p.
-Alcatuieste o propozitie dezvoltata in care sa folosesti cuvantul LUMINA cu finctia sintactica de nume predicativ 4p.
-Transforma propozitia dezvoltata alcatuita de tine, intr-o propozitie simpla 4p.

Total pentru subiectul al III-lea: 20 puncte.

20 d epuncte vei primi daca intreaga lucrare va indeplini urmatoarele conditii:
1. Respecta conventiile tipului de text (1p)
2.Textul este asezat corect in pagina (1p).
3.Textul este coerent prin logica si claritatea enunturilor, adecvarea continutului la cerinte, registrul de comnunicare si stilui adecvat continutului (8p).
4.Exprimarea scrisa va fi de calitate prin corectitudine, ortografie, punctuatie (10p).

10 puncte se acorda din oficiu.
Punctaj maxim: 100 de puncte.

SUCCES! happy

| scarlet11 explică (pentru WhiteLife):

Mersi! dar mai astept si alte raspunsuri!

| WhiteLife a răspuns (pentru scarlet11):

Cu placere! Ma bucur ca te-am putut ajuta.

ps: asteapta,. asteapta n-am nici o problema si nici o legatura. Tu facic e vrei. happy

4 răspunsuri:
| scarlet11 explică:

Mi-ar trebui olimpiada din acest an!

| WhiteLife a răspuns (pentru scarlet11):

Pai n-ai cums a faci rost de subiectele de anul asta, eventual daca mergi la olimpiada ai sa le gasesti. happy