| summer19 a întrebat:

Cine stie referinte critice despre nuvela "Sultanica" scrisa de Barbu Stefanescu Delavrancea?

2 răspunsuri:
| InYourDr3ams a răspuns:

Referinţe critice
G. Călinescu, Istoria literaturii române de la origini până în prezent; Emilia St. Milicescu, Barbu Delavrancea, Editura Didactică şi Pedagogică, 1958; Al. Săndulescu, Delavrancea, Editura pentru Literatură 1964; Tudor Vianu, Arta prozatorilor români; Delavrancea interpretat de... ed. îngrijită, prefaţă, tabel cronologic şi bibliografic de Al. Săndulescu, 1975; Scriitori români — mic dicţionar, (coord. Mircea Zaciu); I. Negoiţescu, Istoria literaturii române.

| InYourDr3ams a răspuns:

Fundita? love struck