Întrebare recomandată | absurd a întrebat:

Cit timp ii acordati voi cititului?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

O! Pai atunci cand citesti nu tii cont de ce se intampla in jur. Mie mi s-a intamplat, de exemplu, nu au venit profesorii la ora si eu am citit si nu stiu ce au facut colegii, au spart ceva, sau nu stiu ce si peste o ora m-am treezit cu diriga ca ne certa si mi-am intrebat colega de banca ce s-a intamplat.
Plus ca la noi in pauze 5 copii daca ies afara, deci e o galagie mare

41 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Destul de mult, vreo 5-6 ore pe zi. Daca nu citesc carti la libera alegere(romane, nuvele sau pe diferite domenii) atunci citesc cursuri si materiale suplimentare.

| absurd explică (pentru M25M):

Daestul de multhappy

| M25M a răspuns (pentru absurd):

Ce ai vrea sa fac, atat timp cat pe net nu am ce face, iar la televizor nu am ce vedea (cu mici exceptii)? happy

| absurd explică (pentru M25M):

Hobi,cercuri de sport s.a.m.d

| absurd explică (pentru M25M):

Si ce carti, autori, genuri iti plac?

| M25M a răspuns (pentru absurd):

Cititul este ca un hobby, iar sport mai un fotbal mai un baschet mai un tennis, da uite pe o vreme ca asta(ninge acum in Piatra) prefer sa citesc.

| M25M a răspuns (pentru absurd):

Nu aleg un domeniu si ma axez pe el, fiindca m-as plictisi repede, spre exemplu am citit de la Agatha Christie pana la Tolstoi, de la VIntila Corbul pana la Dostoievski, de la Thomas Mann la Walter Scott, de la Freud la Jung pana la Adler, de la Cezar Petrescu (scriitorul meu preferat roman) pana la Cioran, de la acesta pana la Nietzche.
Nu imi place sa citesc doar romane rusesti cu toate ca imi plac la nebunie, dar m-as plictisi si de aceea oscilez de la un domeniu la altul.
Decat sa spun ce genuri imi plac (dupa prima parte a raspunsului iti cam dai seama ) mai degraba iti spun genul care nu imi place deloc si anume romanele de dragoste cu singura execeptie Anna Karenina care da a fost genial, insa in rest nu ma atrag romanele de dragoste gen sandra brown.

| absurd explică (pentru M25M):

BIne omule chiar ma bucur ca nu citesti prostii gen Hary Poter.Imi plac si mie literatura rusa, dar in masura.Are o influentu maricica in literatura universala.

| WhiteLife a răspuns:

Pauzele de la scoala plus o ora inainte de culcare.

| absurd explică (pentru WhiteLife):

In pauze cit citesti?

| WhiteLife a răspuns (pentru absurd):

Pai cat e pauza, adunate toate fac o ora, dar tinand cont ca uneori ne mai tin profesorii, alteori (rar) am teme, cam 50-55 minute+orele care nu le facea, sau la care termin mai repede ce am de facut (de obicei teste) si ma lasa sa citesc.

| absurd explică (pentru WhiteLife):

Da m-am gindit si eu dar sa stau eu singur si sa citesc din clasa+clasa mea e putin galagioasabig grin.

| absurd explică (pentru WhiteLife):

Voi incerca, mi-ai explicat bine si concludenthappy mersi amice

| WhiteLife a răspuns (pentru absurd):

Cu placere.
O seara placuta!

ps: amica (nu amic) big grin big grin

| absurd explică (pentru WhiteLife):

NU stiam de gen nici numele nici poza nu vorbesc de gen.

| WhiteLife a răspuns (pentru absurd):

Nu e nici o problema. big grin.

| WhiteLife a răspuns (pentru absurd):

O! Pai atunci cand citesti nu tii cont de ce se intampla in jur. Mie mi s-a intamplat, de exemplu, nu au venit profesorii la ora si eu am citit si nu stiu ce au facut colegii, au spart ceva, sau nu stiu ce si peste o ora m-am treezit cu diriga ca ne certa si mi-am intrebat colega de banca ce s-a intamplat.
Plus ca la noi in pauze 5 copii daca ies afara, deci e o galagie mare

| FadetoBlack a răspuns:

Depinde de ziua respectivă... Vreo 2-3 ore happy

| Paulla a răspuns:

N-am un program anume, pot să stau un weekend întreg cu nasul în cărţi(numai de şcoală nu) şi pot să stau săptămâni întregi fără să mă uit la vreo carte.

| absurd explică (pentru Paulla):

Asta si la mine se intimplahappy

| Elenuca3567 a răspuns:

Cam jumatate de ora, atunci citesc de placere. In rest citesc ce am pentru scoala. happy

| absurd explică (pentru Elenuca3567):

Si citesti repede cam cite pacini pe ora? (carti de dimensiune normala.

| Irinami21 a răspuns:

~~Mda destul de mult..cand citesc pe net laughing) si serios acum... hmmm daca sunt in fiecare zi la scoala cate 6-7 ore..cat crezi ca imi ia? nu serios.e mai interesanta cartea si ce scrie in ea..decat ce ne preda profesorul..mai ales daca are si poze laughing) si in weekend hmm... 1 ora 2 :d

| absurd explică (pentru Irinami21):

In asa caz, daca iti plac pozele ia-ti enciclopedii, sunt multe fotografii te asigurbig grin

| Irinami21 a răspuns (pentru absurd):

Crizaaa laughing

| absurd explică (pentru Irinami21):

big grin,da citesti ceva nu?

| Wolfyye a răspuns:

N-am mai citit nimic de 1 an de zile.

| iubesteOrezul a răspuns:

Mult, cand nu invat. Imi place la nebunie sa citesc, mai ales carti din literatura universala.

| absurd explică (pentru iubesteOrezul):

Ce carti concretizeaza =].

| iubesteOrezul a răspuns (pentru absurd):

In special Dan Brown, Nora Roberts, etc, etc

| absurd explică (pentru iubesteOrezul):

Si citesti prompt?

| absurd explică (pentru iubesteOrezul):

Sunt preferati tai?

| iubesteOrezul a răspuns (pentru absurd):

Da.

| KittyHHk a răspuns:

In clasa a XII-a nu prea ai timp si pentru citit... totusi, o ora seara, asa, pentru a ma mai destindere tot citesc happy

| absurd explică (pentru KittyHHk):

Te inteleg rutina te oboseste.

| Still a răspuns:

In jur de o jumatate de ora, o ora pe zi. Nu conteaza materialul citit ci informatia receptata!

| absurd explică (pentru Still):

Dintr-un material rau cu informatie buna nu de alegi.

| Alexsandru a răspuns:

Eu citesc cam 30 sau 25 de minute pe zi dar s-a mai intamplat sa citesc si o ora numai in situati extreme.Haha!

| absurd explică (pentru Alexsandru):

Se poate si mai multbig grin

| AnotherBookworm a răspuns:

Depinde de carte... Daca e ceva interesant, stau aproape toata ziua sa citescbig grin

| absurd explică (pentru AnotherBookworm):

Faci si reauze?happy

| AnotherBookworm a răspuns (pentru absurd):

Normallaughing