| FloryDo a întrebat:

Cum as putea traduce "creierul muntilor" in engleza?
Si daca stiti vreo carte/site de unde as mai putea invata/afla/citi despre traduceri literare(despre cum poti traduce figuri de stil astfel incat sa aiba inteles in limba respectiva).
Sunt expresii care au echivalente in limba engleza. Daca stiti unde as putea gasi o sumedenie de asemenea lucruri...as fi cea mai fericita persoana! Va rog.

Răspuns Câştigător
| Jeremy1 a răspuns:

Englezii au expresia "the heart of the mountains", dar are cam acelasi sens cu expresia noastra.

2 răspunsuri:
| Vali0n a răspuns:

Pai daca luam pe rand la creier se zice brain iar la munti se zice mountains gandeste si unestele