| oana12345678900 a întrebat:

Cum e corect:sa scrii sau sa scrii? dar sa-mi scrii e corect? Unul dintre sa scrii e cu un singur i da nu ma lasa TPU sa postez asa. Sper ca intelegeti. Funda

Răspuns Câştigător
| frostxtq a răspuns:

Buna,
Raspunsul corect este cu doi ii.
Sa-mi scrii. Incearca sa pronunti "sa-mi scrii" cu un singur i. Nu ti se pare ca lipseste ceva?

Scri nu se scrie niciodata, caci el nu exista. (cu un singur 'i')
Exista numai scrii, cu doi i, ca în tu scrii, tu sa scrii.

De fiecare data cand la persoana intai singular (eu …) verbul declinat are un "i" pe penultima pozitie (eu st.i.u, eu scr.i.u, eu v.i.n, eu ret.i.n etc) trebuie sa scriem cu doi "i" la persoana a doua singular (tu st.i.i./ v.i.i./ scr.i.i./ ret.i.i. etc)

Sper ca ti-am fost de folos! happy

4 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Pai, nu te lasa pentru ca nu e corect cu un singur ''i''.

| Tyberiu2000 a răspuns:

Cu doi de "i"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu te lasa cu un "i", nu-i clar ca-i cu doi?

| corolav a răspuns:

Într-adevăr, corect este cu doi de „i". Dar, să mă ierte Admin.TPU și al său roboțel corector.
Sunt atîtea înscrieri făcute cu un singur „i" că de-aș avea eu acum, pentru fiecare caz, cîte o hîrtie de 100 lei, aș trăi ca un pașă pînă la adînci bătrînețe.