| Elena700 a întrebat:

Cum este corect Paste sau Pasti? Eu stiu raspunsul, doar sunt curioasta de ce stiti voi happy.

Fundita! happy happy happy

15 răspunsuri:
| andrei1237 a răspuns:

Buna! Corect este Paste.Noi de Paste trebuia sa spunem Sarbatori fericite dar termenul de,, Paste'' l-am luat de la francezi, germani.Pa,pa!

| Iubibilăă a răspuns:

Se spune" Paste Fericit".
Pa, pa.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Ambele forme au fost acceptate in vocabularul limbii romane si astfel in noul DEX ambele forme au ajuns sa fie acceptate ca forme corecte.

| DiamantulAuriu a răspuns:

Sunt ambele forme bune

| SoreMihalacheSorina a răspuns:

Mda. stii, asa zici tu dar pui intrebarea ca nu stii, doar nu o adresezi sa ne vezi noua cunostiintele, scuteste-ma laughing Pff. ce minciuni, au mai ajuns utilizatori, eu am ceva ce nu stiu, scriu frate, imi zice cineva o propozitie, etc. MACAR NUMai precizez ca, asa sa vad daca stiu ei laughing CLAR CA NU STIU EU! LOL.

| Elena700 explică (pentru SoreMihalacheSorina):

Eu chiar stiu raspunsul si pana acum nimeni nu a raspuns corect.

| SoreMihalacheSorina a răspuns (pentru Elena700):

Aha. ok!

| Dope a răspuns:

Amândouă sunt corecte, dragă! Nu cred că ai vreun răspuns.winking

| andreyy96 a răspuns:

Paste tongue

| Chuchk a răspuns:

Răspund pe scurt astfel: sărbătoarea are în originile sale – dacă trecem de etapa ebraică "pesah" – şi acea azimioară numită pască (dupa opinia etnologului Simion Florea Marian; alţi cercetatori sunt de părere că mielul jertfit purta acest nume, de "pască").

La plural, acest cuvînt face "paşti": o pască, două paşti, conform unei alternanţe obişnuite în româneşte, cum e şi în verbul a paşte: "să pască, să paşti" sau a naşte: "să nască, să naşti" etc.

Aşadar, Paşti e pluralul de la pască.

Resimţit, în mod normal, ca un plural, vorbitorii au căutat, cînd era vorba de sărbătoarea într-ale cărei zile ne aflăm, au căutat singularul, şi astfel a fost derivat singularul "Paşte", spunîndu-se, firesc, fie "sărbătorile de Paşti", fie "sărbătoarea Paştelui".

Amîndouă formele sunt la fel de corecte, şi alte subtilităţi pe această temă nu au substanţă, e o falsă problemă.

| raducu1205 a răspuns:

Corect ar fi Paste. Dar daca vrei ca sa-i urezi la cineva Paste fericit se spune Sarbatori Pascale Fericite este cel mai corect. Fundita?

| Elena700 explică:

Mai ganditi!

| Elena700 explică:

Nu este corect Paste. E o urare : ''Paste fericit, dar nu pe iarba mea! ''

| Răcitură a răspuns:

Ambele forme sunt acceptate de DEX.
Fundiță?

| EmanuelB a răspuns:

Saluthappy...nu se spune Pasti Fericit e ca si cum ai spune paste ba fericit se spune sa ai un Paste Fericit!