| Andreea069 a întrebat:

Cum îl cheamă pe personajul care povestește în "Hanul Ancuței"?
Mă refer la cel care povestește în general, nu fiecare povestire în parte.

Răspuns Câştigător
| Costas_Camelia_1976 a răspuns:

Se numea Comisul Ionita!

3 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

"Întâmplarea paovestita are legatura cu iapa din care se tragea acest cal si care se petrecuse pe vremea lui Mihai Voda Sturza si-l are ca protagonist pe comisul Ionita" sursa:

http://www.scritub.com/literatura-romana/HANU-ANCUTEI-rezumat7348519.php

Dar cel care povesteste e MIHAI SADOVEANU

| almirock a răspuns (pentru stlucian):

Autorul nu e niciodată povestitor, și se vede că te pricepi în domeniu, odată ce scrii Mihai Sadoveanu, și nu Mihail Sadoveanu. Lasă să răspundă cei care se pricep!

| anonima0101 a răspuns:

Comisul Ionita Ohappy