| SasaSasa2000 a întrebat:

Cum se notează sunetul corect?
Gen atunci când ești pe roller coaster și îți vine să strigi: wiii!, înțelegi?
Câteva alte exemple și vreau să știu, cum se numesc cuvintele astea?

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Interjectii.
În gramatica tradițională, interjecția este o parte de vorbire neflexibilă folosită de obicei exclamativ, care exprimă o senzație, un sentiment, o stare fizică sau sufletească, o manifestare de voință, un îndemn, o chemare etc

4 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Onomatopee

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

@Werrich are dreptate. Ceilalți fac o confuzie: onomatopeea este o interjecție care imită sunete din natură (miau! trosc! cucurigu!). Interjecția "wiiii!" (nici eu nu știu cum se scrie) exprimă o stare sufletească.

| Strwberrs a răspuns:

Cred ca te referi la onomatopee? Eu asa stiu ca se numesc.

| nujcatoatesuntluate a răspuns:

Sunt interjecții.