| anonim_4396 a întrebat:

Cum se scrie corect
Ce inseamna sau ce-nseamna?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ambele variante sunt corecte. Cand lipseste un semn pui o cratima.

mira
| mira a răspuns:

Ambele variante sunt corecte, dar trebuie folosite in situatii diferite.Prima apartine unei exprimari literare scrise riguroase.A doua se apropie de o exprimare familiara si rezulta dintr-un tempo mai rapid al vorbirii.

| Sărmăluță a răspuns:

Sunt corecte ambele variante.

| Friday13 a răspuns:

Din cate stiu este corect si "ce inseamna" si "ce-nseamna", pentru ca poti spune : "Ce inseamna acest lucru" sau "Ce-nseamna acest lucru", a doua varianta e un fel de prescurtare... deci sunt cam la fel.