| uzzyincateiubeste a întrebat:

Ce inseamna a fi broker si ce presupune asta? Ce-nseamna Bursa si a juca la bursa? Intreb asta pentru. ca as dori sa am o cariera in asa ceva.

4 răspunsuri:
| ASIGURATORUL a răspuns:

A fi broker la bursa (mai exista si broker in asigurari) este acea persoana care consiliaza diverse persoane interesate in plasarea banilor in actiunile listate la BVB, oferind detalii despre cele mai bune plasamente in domeniu. A juca la bursa inseamna a cumpara actiuni cand pretul acestora este mic si vanzarea lor apoi la un pret mai ridicat, de aici rezultand profitul. Referitor la un posibil job, nu mai este de actualitate pentru ca bursa a scazut foarte mult si lumea nu mai investeste, deci nu prea ai mai avea clienti.Ramane in schimb brokerajul in asigurari de viitor.

| a1doru a răspuns:

Vezi si tu ca sunt firme de brokeraj care fac cursuri pentru asa ceva.nu e simplu pentru ca trebuie sa inveti tehnicile de AT[analiza tehnica]care se bazeaza pe realizarea si interpretarea de grafice[etc,etc],trebuie sa inveti AF[analiza fndamentala],adica citirea bilantului[firmelor] si a evolutiei multi-anuale a acestuia, evolutia sectoriala, conjuncturala s.a.m.d. ps.la bursa nu ''se joaca''.se investeste[pe termen lung] sau se speculeaza[intraday. sau pe termen ff scurt].

| DakotaRoyse a răspuns:

Un broker este un agent de bursă, adică o persoană care înlesneşte încheierea tranzacţiilor la bursele de efecte sau la bursele de mărfuri şi valori, încheind tranzacţii în numele clienţilor şi în conformitate cu dispoziţiile primite de la aceştia.
Bursa este o formă de piaţă liberă unde se negociază hârtii de valoare şi valută străină, unde se tranzacţionează mărfuri, asigurări, etc. Profitul se realizează prin specularea diferenţei între preţul existent în momentul închiderii tranzacţiei şi momentul efectuării ei.

| danielcretu1980 a răspuns:

E complicat. mai bine vezi "Boiler Room" si "wall street" si dupa aia iti dai seama.

dar trebuie sa crezi doar un sfert din ce se petrece in filmele astea.