| LisaJulie a întrebat:

Dacă la școală s-ar studia cărți gen,,Amurg",,Jocurile Foamei",,Divergent",,Jurnalele Vampirilor",,The Witcher",, Cantec de gheață și foc" credeți ca adolescenscenții și copii ar deveni mai predispuși sa citeasca?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu, toti ar vedea serialul sau filmul, oricum nu ar citi

| Hyperion7 a răspuns:

Nu.
Cel puțin eu unul nu m-aș apuca de citit mai ales când vine vorba de ceva obligatoriu, cum e programa de bac.
După bac am descoperit niste cărți care m-au făcut să citesc...
In rest toată perioada liceului m-am descurcat cum am putut și am luat bacul și cu nota decenta(fara meditații )big grin

| Dismally a răspuns:

Cu siguranta, asta se intampla deja in unele tari.

| StoicAnalysis a răspuns:

Ar fi ceva. Pana la urma tot carti sunt. Ar cam fi timpul sa mai avansam cu lectura. Vechile obiceiuri de vorbire si expresii din anii 1800-1900 de la scriitorii de atunci, ii fac confuzi pe studentii din noua generatie, care au prins vremuri moderne. Si e mai greu pentru ei de explicat ce a vrut sa spuna autorul atunci. Avand in vedere ca majoritatea scriitorilor de atunci erau pe substante cand isi compuneau operele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e garantat. Eu una nici nu am auzit de cărțile acelea.

| Darius50boss a răspuns:

Nu

| InAfaraTiparelor a răspuns:

Nu. Nu m-as simti entuziasmata sa citesc genurile astea de carti daca as fi iar adolescenta. Sa le citeasca altii,aia obsedati de carti si fantezie, care nu pot trai fara ele, ar fi o tragedie daca n-ar exista carti.

| Ganderoaica a răspuns:

Clar că da.