| DonarisDona a întrebat:

Dau bacul anul acesta și nu știu sa învăț la romana logic acele eseuri. Le tot învăț cuvânt cu cuvânt, dacă uit un cuvânt s-a dus totul. Am întrebat mai multa lume cum as reuși fără sa a învăța mot a mot. Cum ma ajutați sa procedez?

Răspuns Câştigător
| paulina1234 a răspuns:

Te sfătuiesc să îți extragi ideile principale, să înveți aspectele semnificative, iar mai apoi să încerci să le dezvolți în scris sub formă de eseu. S-ar putea să îți fie de ajutor, încearcă.

4 răspunsuri:
| Beea012 a răspuns:

Din moment ce spui că le înveți mecanic, mă gândesc că tu nu înțelegi absolut deloc ceea ce citești. Având în vedere că dai și bacul anul acesta, eu ți-aș recomanda să te apuci de meditații cât încă mai ai timp. Și eu am trecut prin aceeași situație ca și tine, dar dacă găsești pe cineva care chiar știe să îți explice, vei vedea că vei începe să Reții ceea ce citești. Dacă vei continua să înveți mecanic, este posibil ca până când dai bacul să le și uiți sau chiar să te pierzi în timpul lui.
Multă baftă!

| Ionut58282856 a răspuns:

Le poti gandi logic ce e acolo. De ce s-a intamplat asa? Poti face ceva special in timp ce citesti aia ca sa iti intre mai bine in cap. Pauze de 10-30 minute. Poti vedea cu ce scop faci aia

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Uită-te pe YouTube la Zaiabac.

| Emazio a răspuns:

Cand te referi la eseu soui despre ooera literara d ela subiectul 3 sau e o probă noua?