| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
Chiar am o problema cu gestionarea timpului. Dau bacul anul asta, și mereu spun că vinerea, când vin de la școală, mă ocup de învăța, de scris eseuri. Dar mereu sunt prea obosita că sa mai fac ceva, mă pun in pat și adorm instantaneu. Îmi este ciuda că nu pot sa îmi valorific timpul cumva timpul și că dorm. Mereu e la fel. Dat fiind faptul că în cursul săptămânii învăț până târziu, vinerea chiar dacă nu vreau, tot adorm. Am dat o simulare pe școală la materia a treia, eu am dat la sociologie, am luat 9, 40, dar la un test ușor. Însă la româna nu am învăța decât 4 eseuri. Am timp până la simulare, dacă învăț cate doua sau trei pe săptămână. Voi ce sfaturi aveți pentru o mai buna gestionare a timpului? Cum vă organizați că sa aveți timp pentru toate?

16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mie îmi plac călugării de la Shaolin și recruții din Legiunea Străină franceză. Trezirea la 06.00, culcarea la ora 22.00. Între ele program strict și greu. De ce ( la soldați)? Se pregătesc să supraviețuiască și trebuie să fie mai buni ca inamicii lor. Care adoarme moare. Vrei performanță? Lupți.

| Erin28 explică (pentru sadrian46):

Ma scol la 6 si ma culc la 12 noaptea. Simt ca innebunesc. Nu vreau 10 la bac, vreua o nota decenta. La simularea pe scoala la sociologie am luat 9, 4, si consider ca e suficient. La istorie vreau 8, 5-9, pentru ca stiu ca nu e punctul meu forte. Romana mereu mi-a placut, nu ca disciplina, ci ca prilej de creatie.

| sadrian46 a răspuns (pentru Erin28):

Cum simți nebunia? Nu ca teorie ci ca simțire, adică auz, văz pipăit, gust, miros?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din moment ce vi obosită de la scoala este clar numai poti nici fizic nici psihic sa inveti, i ti ramîn practic weekendurile simbata si duminica, asta inseamna sa nu mai faci nimic altceva decat sa inveti, fara internet, fara televizor fara telefon, abia daca ai timp sa maninci, totul depinde de tine sa reusesti, in ce clasa esti? Ce varsta ai?

| Erin28 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sun in clasa a 12-a.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Erin28):

Multumesc sarut mina, succes la scoală

| Nirvanaaa a răspuns:

În primul rând nu mai lua bacul ca pe un mare inamic. ( nu e așa greu cum pare)
Ai timp dacă înveți în weekend și o sa îl iei și cu note mari. Nu te mai simți vinovata când nu înveți, ca asta te trage în jos. Dormi când simți nevoia, un creier "obosit" nu te ajuta, te trage în jos.

| Erin28 explică (pentru Nirvanaaa):

Multumesc!
La scoala mea nu prea se preda, de cand au spus profesorii ca nu sunt platiti suficient. Iti dai seama ca am inceput materia la istorie de un an jumate, si din 8 capitole ne-a predat 4? Tocmai de asta incerc sa citesc si sa invat pe cont propriu. Multumesc pentru incurajari. Succes is tie in tot ce iti propui.

| Eireann a răspuns:

Partea cu organizarea timpului am invatat-o in anul 1 din facultate. Ia vineri dupa masa ca timp liber - dormi, stai pe insta, iesi in oras - clear your head. In rest iti sugerez sa faci un program - sambata dimineata de la 9 la 13 invat opera x la Romana, pauza de masa cam 2 ore si apoi de la 15 la 18 invat capitolul x la istorie. Duminica teme pentru scoala dimineata si dupa masa inveti la sociologie sau daca esti prea obosita atinci faci o mica recapitulate la romana/ istorie. Saptamana urmatoate la fel: vineti liber - sambata de la 9 la 13 inveti x la sociologie, dupa masa romana sau ma rog, stii ce vreau sa spun. Vezi cat mai ai timp, imparte materia, nu iti impune sa inveti 10 opera la romana intr-o zi, lasa cateva saptamani pentru recapitulate sau daca se intampla ceva neprevazut. Nu suna distractiv deloc - te inteleg, eu am avut bacul vechi cu 5 materii plus admitere din bio si chimie (si liceu la filologie) dar cumva am reusit. Daca mergi la facultate o sa vezi ca toata materia pentru bac o sa o ai de invatat in 3 zile. Succes!

| DexOnline a răspuns:

Iti spun eu exact cum imi gestionez eu timpul (si eu sunt clasa a 12-a) si cum ar trebui sa o faci si tu, deși s-ar putea sa nu iti placa sa o auzi. Lasa-te cu totul de jocuri pe calculator, stat pe insta si pe telefon etc. (daca se aplica). Mai sunt nici 5 luni, e un sacrificiu dar zic ca merita sa te axezi exclusiv pe invatat pentru ca de la vara vei avea tot timpul din lume sa faci orice altceva. Si vezi totuși ca nici prea mult învățat nu e bine daca ma crezi. Evident ca daca stai ore bune încontinuu sa inveti pe lângă ca obosesti, creierul nu o sa mai acapareze informațiile cum trebuie. Fa pauze.

| Erin28 explică (pentru DexOnline):

Mulțumesc!
Nu stau mult pe rețelele de socializare, doar seara puțin. Însă mereu când vreau să învăț, primesc ba o tema la engleza, Ba un referat de 4 pagini la o alta materie, ba o tema la stiinte. SI CEA MAI REA PARTE E PROFA DE ROMANA. Ea mereu ne da multe teste pentru bac, ceea ce e bine. Numai că nu pot face testele zi la româna s nici măcar unul la alte materii pentru bac, cum ar fi istoria sau sociologia. Așa a fost de la început de an. Mereu profa de romana mereu ne dădea cate 10-15 exercitii pe zi, care aveau câte 1 pagina, fiind mini eseuri. Nu am inteles-o niciodată. Și chiar a lăsat corigenți. Dădea mereu 4 dacă nu făceai tema. A dat și note de 2.
Mulțumesc de sfaturi. O sa incerc.

| DexOnline a răspuns (pentru Erin28):

Asta e alta chestie, da. Acum sincer, nu știu ce fel de eleva ești tu sau cum gândești, dar iti spun punctul meu de vedere. Acum, in clasa a 12-a am un singur scop, bacalaureatul. Nimic mai mult nimic mai puțin. Nu fac scoala nici pentru profa de engleza, nici pentru aia de romana nici pentru aia de mate. Invat doar PENTRU mine si PRIN mine, pentru ca invat pe cont propriu/meditatii etc, nu de la scoala. Dupa ce iei bacul te asigur eu ca nu te va mai intreba nimeni cat trăiești tu ce ai facut la engleza sau cate teme ai făcut la romana. Ti-as sugera sa faci la fel. Fa ce ai de făcut ca sa iei bacul acela, si (scuza-mi expresia) mai da-i naibii pe toti cu pretențiile lor.

| Erin28 explică (pentru DexOnline):

Incerc. Da să știi că eu chiar nu înțeleg ce fel de profesori sunt. Unii amenință că nu ne baga în bac dacă nu facem temele pe care le dau ei. De exemplu, eu sunt la uman, proful de stiinte amenință că nu ne da medie de trecere, că sa nu intram în bac. Logica e că mă pregătesc pentru bac, dar nu poți intra in bac dacă te lasă cu corigenta pentru vara. Poate latine sunt mai permisivi și înțelegători. La mine zici că fac in ciuda totul.

| DexOnline a răspuns (pentru Erin28):

Din nou, nu știu ce fel de eleva ești, poate vrei note mari, nu știu. Eu dacă pe semestrul am media 8 la o materie, semestrul asta iau si 2, nu ma interesează, tot trec. De asemenea regulamentul actual zice ca ma poate incheia cu 2 note pe sem. Am 2 note, atunci adio, nu ma interesează ca respectivul vrea 5. Pune-le piciorul in prag laughing nu sta la 'mila' lor mai ales daca zici ca fac parca anume sa te incurce. Mie personal nici de absente nu mai imi pasa. Fiind ultimul semestru din viata mea nu ma mai afectează cu nimic nici macar media scăzută...

| Erin28 explică (pentru DexOnline):

Mi-a dat 2 la geogarfie doar pentru faptul ca i-am zis ca nu dau bacul la geografie, prin urmare, nu am cumparat carte de teste sau harti? Nu, nu vreau note mari. Ce sa fac cu ele? Nu intreaba nimeni daca ai avut 10 pe linie la o materie.