| anonim_4396 a întrebat:

Salut la anul am bacul si vreau de pe acum sa invat cateva opere la romana numai ca eu invat cuvant cu cuvant si o sa imi ia ceva timp sa invat o opera dapai toate.Voi cum ati invatat? Funda restul voturi

Răspuns Câştigător
| no0name a răspuns:

Inainte de toate eu am recitit romanele pe care le avem de pregatit pentru bac si am scris idei, citate, caracteristici ale personajelor... Apoi recapitulez caracteristicile fiecarui tip de text si de asemenea citesc critici literare (de Manolescu, Calinescu s.a. ...astfel privesti si din alte perspective) si din auxiliare comentariile, caracterizarile astfel incat sa-mi fac o idee despre cum sa-mi structurez eseul. Pentru a avea idei originale am citit din psihologie (ajuta la caracterizarea personajelor) si filosofie, mai ales ca imi aleg psihologia la bac. Iar in final imi structurez un plan de idei (eu ii mai spun,, scheletul"), acesta constand cu ce ar trebui sa incep si ce ar trebui sa punctez pe parcursul lucrarii astfel incat sa nu omit ceva important. In final din moment ce ai informatia pusa la punct si ti-ai format cateva idei, nu mai ramane decat sa imbraci planul intr-o forma originala, respectand in acelasi timp structura eseului, asta insemnand ca nu mai este necesar sa inveti pe de rost.

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Si la ce-ti foloseste sa le inveti cuvant cu cuvant? Ca la bac, nu te pune nimeni sa le rescrii. Citeste-le atent, retine esentialul, scoate-ti notite daca e cazul. Invata sa faci o argumentare, o caracterizare, invata sa-ti exprimi opinia PERSONALA despre ceva si va fi suficient.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia de aici poate te va motiva

http://ajutorlaexamene.wordpress.com/

| FashionVictim93 a răspuns:

Hmmm eu am invatat cuvant cu cuvant pentru ca trebuie sa atingi niste cerinte si daca ar fi fost doar sa ma invart in jurul unor idei de le'asi fi tinut minte recitind romanele sau citind comentariile nu ar fi fost suficient.Dar faci cum iti este mai usor sa atingi cerintele fara sa inveti mecanic.De exemplu la poezii trebuie s-a cam invetzi mecanic ca acolo si daca ai vrea sa intelegi ceva nu prea poti (de fapt eu una nu le prea inteleg pe astea mai ciudate ).App si inca ceva daca ai profil de "Filologie" trebuie sa folosesti cuvinte mai sofisticate (ca la romana diferentele dintre cei de la filologie cu cate 5 ore pe saptamana de romana si cei de la matematica/alte profile doar cu 2-3 ore prin asta se fac.). Sper ca ti'am fost de ajutor happy

| Magduttza a răspuns:

La anul nu am bacul, dar daca am de invatat ceva. lung (text) dupa cum ai nevoie, imi fac niste idei principale, apoi citest textul ca sa stiu despre ce e vorba si apoi inveti acele idei bine, si apoi gata. dar iti va luat o ora. sa inveti cam o opera.

| Adelina1994 a răspuns:

Pai pentru inceput incearca sa nu inveti mecanic ci logic, treptat se vor lega toate informatiile in minte, incearca sa fisezi la fiecare opera si sa scrii ideile principale pe o foaie, nu ai cum sa nu retii in modul acesta! love struck bafta la bac! :*

| SandaMaria a răspuns:

Salut! Si eu am terminat clasa a 11-a si ma pregatesc pentru bac. Romana e una dintre materiile mele preferate. Nu trebuie sa inveti pe de rost pentru ca o sa le incurci pana la urma. Trebuie sa stii caracteristicile fiecarui tip de text(epic, liric, dramatic.) si sa citesti lista cu texte pentru bac ca sa poti particulariza trasaturile generale. Daca vrei iti pot da cateva materiale auxiliare sau chiar eseuri (2-3 pag) facute sa vezi cum lucrez si eu...happy

| Dragutu_Leutu_1996 a răspuns:

Ce?