| Andreea0612 a întrebat:

Anul asta dau bacul. Cum pot invata comentariile la romana fara sa le mai uit?
Ieri am invatat toata ziua. Parca cu cat stau mai mult si invat,cu atat uit mai repede.
Am tendinta de a ma stradui sa imi amintesc cuvant cu cuvant si daca nu reusesc sa fac asta, ma opresc de tot si atunci chiar ca uit de tot.Sau daca reusesc sa-mi amintesc ideea de baza dar nu cuvant cu cuvant din comentariu, nu reusesc sa reproduc ceea ce gandesc.

10 răspunsuri:
| UnleashedPsycho a răspuns:

Nu faci bine cum faci. În primul rând mi se pare obositor să înveţi aşa. Cel mai bine, din punctul meu de vedere, e să citeşti eseuri diferite şi să foloseşti din ele ce ţi se pare că are sens şi înţelegi cu adevărat. De asemenea, e mai bine dacă reformulezi puţin, păstrând ideea de bază. Iar dacă citeşti operele, ceea ce ar trebui chiar şi dacă le-ai citit înainte, citeşte-le cu o foaie/un caiet lângă tine şi notează momente care ţi se par importante, figuri de stil, temă, orice vrei şi ajută.
Eu aşa fac şi aşa cred că funcţionează cel mai bine. Altceva e când ai de învăţat la biologie, unde trebuie să toceşti.
Româna îţi dă libertate, profită de ea. Succes!

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu le memora cuvant cu cuvant pentru ca iti va fi mult mai greu si te va ajuta foarte multe pe parcurs, mai ales daca vrei sa dai mai tarziu la facultate, unde nu vei putea invata cuvant cu cuvant.
Memoreaza logic ideile principale ale comentariilor din carti sau de la profesoara si structura lor (cam toate au aceeasi structura). Daca ai prins ideile si nu poti sa reusesti sa pui pe hartie ceea ce gandesti, exerseaza, fa comentarii si reciteste-le sau roaga-ti parintii/profesoara sa ti le reciteasca si sa iti dea indicatii pana cand ajungi sa le faci cum trebuie. Multa bafta!

| pufulescu a răspuns:

Nu prea pot sa ma exprim, fiindca nu stiu formularea subiectelor de bac. Dar incearca in functie de intrebarile de la bac, pe care le stii mai bine ca mine, sunt sigur, sa extragi din acel comentariu lucrurile care pot aparea la examen. Nu are rost sa inveti 5 pagini de comentariu, chiar daca ai putea, si apoi sa nu stii sa extragi informatiile cerute la test.

| Zatharra a răspuns:

După ce crezi că ai învățat ar fi bine să rezolvi subiecte, fără să te ajuți de alte materiale și chiar dacă nu reții fiecare cuvânt, să formulezi tu ideea cu propriile cuvinte. În felul acesta, observi lipsurile și lucrurile pe care nu le stăpânești, și în același timp, reții mai bine informațiile fiindcă au fost formulate de tine. Sper să te ajute sfatul meu, la mine funcționează.

| xXAlphaXx a răspuns:

Este ces mai mare prostie sa stai sa inveti cuvant cu cuvant! Cuvintele ti le amintesti pe masura ce compui eseul

| AdycuThebest a răspuns:

Succes... si eu dau bacul anul ista...winking

| Andreea0612 explică (pentru AdycuThebest):

Merci ^_^ Succes si tie

| Andreea0612 explică:

Am uitat sa spun ca, chiar daca inteleg ceea ce citesc din comentariu, eu tot uit.

| Irinoasa a răspuns:

Incearca sa iti faci o schita pentru fiecare eseu. De obicei la fiecare eseu rezolvi aceleasi cerinte: o introducere, tema, structura operei etc. Apoi puneti intrebari in scris, de exemplu : care e tema operei? Si la inceput poti sa scrii sec "tema operei este... " apoi dupa ce termini intrebarile le poti relua dar cu răspunsuri mai pompoase cum ar fi "tema operei o constituie bla bla bla" incearca sa inveti logic si ia pauze cand înveți. Succes la bac si mai departe! Si eu sunt a 12-a happy

| Andreea0612 explică (pentru Irinoasa):

Merci happy Succes si tie.