| Rombix a întrebat:

De ce va place sa cititi carti?

14 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Nu ne mai place laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ne place.

| LPCTSTR a răspuns:

Pentru mine, suspansul mă omoară. Uneori stau şi 13 ore citind, pana mi se face foame, după citesc iar, asta vara când nu am şcoală.

| emayperritos a răspuns:

Findca sunt captivante si frumoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu, eu unul le consider captivante.

| mimimumu a răspuns:

Pentru ca plec din lumea asta si ma duc în alta in care ma pot imagina ca personaj.
Pentru ca unele caractere pot avea aceleasi probleme de viață ca si tine si vezi cum procedează ele si te poate ajuta.Cartea e ca un psiholog.
Nu esti intr-o relație? Nu-i nimic! Ia o carte de dragoste, citeste si BUF! Te pui in pielea personajului si acum ai prieten/a.
Urăsc oamenii, cel mai des copiii ăia proşti răuuu, care sunt obisnuiti cu lecturile OBLIGATORII de la scoala si cred ca singurele cărți care exista sunt cele MONOTONEEE si OBLIGATORII.Si apoi zic "A pai mie nu îmi place sa citesc". Stiu asta pentru ca si eu am fost asa.Si daca încerci sa le bagi pe gât ca iute HARRY POTTER ca iute SANDRA BROWN ca iute FICTIUNE ISTORICA aia fac intr-un gen "Bine da hai lasa-ma in pace" BAIII! DUPA CE CA SUNTEȚI PROSTI MAI SUNTEȚI SI INCAPATANATI!
Aia NU STIUUU ca exista, carti:
-fantasy
-romane de dragoste
-ficțiune istorica
-dezvoltare personala
-funny
-ficțiune
-nonfictiune
-young adult
De ce imi place sa citesc?
Calatoresc unde vreau eu, fara bani. (fac excepție ca le cumpar de la magazin deci intr-un fel platesc "excursia" :')

| NLS a răspuns:

Pur si simplu, ma linistesc, imi deschid orizontul, caut sa ma regasesc in anumite situatii sau personaje.
Si imi pun la lucru imaginatia, pentru ca trebuie sa fiu un regizor si un scenarist cand citesc o carte.
Imi imaginez cum ar arata prin ochii mei scenele descrise de autor.

| Clorox a răspuns:

Cine a zis ca-mi place?

| Kryeno a răspuns:

Din mai multe motive, printre care se numără faptul că cititul reprezintă, în primul rând, o sursă de informare; îți dezvoltă imaginația, vocabularul (înveți cuvinte noi / neologisme, care te ajută să-ți însușești un limbaj de specialitate - depinde de cărțile pe care alegi să le citești), îți îmbogățești cultura generală (dacă citești, spre exemplu, cărți despre istorie, geografie, biologie), abilitatea de a redacta un text, poate chiar și cea de a purta o conversație cu alte persoane (fac referire la modul în care îți argumentezi punctul de vedere cu privire la o anumită problemă adusă în discuție). Chiar dacă mulți nătărăi asociază cartea (obiectul în sine) și, implicit, lectura cu ceva plictisitor, inutil chiar, se înșeală: dacă lumea ar fi fost plină de proști care respirau aerul de pomană, nu mai beneficiam de multe lucruri, pentru că nu ar fi avut cine să le inventeze. Aș face o paralelă la poezia "Testament" (T. Arghezi), unde cititul echivala cu evoluția spirituală a indivizilor (pentru mine, citit = asimilare de informații = îmbogățirea culturii generale, adevăratul lucru care ne diferențiază de ceilalți - nu bani, mașini, telefoane, haine scumpe).

| munteanuionvictor a răspuns:

Mie îmi place să citesc cărți de beletristică. Când eram copil citeam cu plăcere cărți de povești.

| IIIshaneIII a răspuns:

Cartile sunt bune, pacat ca nu toata lumea are bani sa le cumpere, acum e la moda porcaria aia de Facebook Instagram si selfie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o forma perfecta de detasare

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Nu ştiu. Pur şi simplu îmi place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca viata reala e prea plictisitoare cateodata.