| Rmonster a întrebat:

De unde sa incep? As vrea sa intreb in mod special pe cei care au trecut prin asta:ENGLEZA! Am mari probleme deoarece nu ma prea descurc..imi este greu..si vreau sa invat, chiar vreau! Ar putea fi un mod 'mai rapid', 'mai practic'? In maxim un an as vrea sa stiu bine, foarte bine limba. Deci, cateva sfaturi mi-ar fi de folos.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Doar cu un profesor particular se invata mai bine, daca nu inseamna ca nu ai abilitatile necesare sa inveti limba.

| AliLina2 a răspuns:

Pai:daca ai un smartphone poti descarca o aplicatie care e incredibil de buna(eu asa invat engleza)..se numeste Duolingo..intri in magazin play si o descarci si apoi ca sa incepi sa inveti urmeaza pasii(adica apesi pe lectii)..sau daca nu ai smartphone intra aici..https://www.duolingo.com/ iti garantez ca o sa mearga! Succes

| Lothar a răspuns:

Eu am invatat engleza vorbind cu niste nemti in engleza.
Deci, cel mai bine inveti engleza atunci cand vorbesti cu cineva
Daca vrei poti vorbi cu mine, lasa mi un id sau ce ai tu

| Rmonster explică (pentru Lothar):

Lasa-mi aici fb-ul tau.

| Lothar a răspuns (pentru Rmonster):

Nu pot face publice informatii despre mine, asa ca astept un id de la tine sau fb ul tau

| Rmonster explică (pentru Lothar):

Imi pare rau atunci,

| Ursuleţ25 a răspuns:

Pai ai putea sa asculti melodii in engleza, sa te uit la filme fara subtitrare sau poate sa faci meditatii. Asa este si colega mea si intr-un an da bac-ul si nu prea stie cu ce se mananca

| XxAmaliAxX a răspuns:

Eu zic sa citesti carti in enlgelza, incepe cu texte scurte ca sa inveti expresii si cuvinte si dupa ce ai impresia ca poti intelege textele alea fara google tranlstate, poate doar cu putin ajutor mergi mai departe la carti, pe langa expresii si cuvinte noi inveti si in ce situatii se pot folosi unele verbe, eu asa am facut, am inceput cu niste povestiri CARE IMI PLACEAU, si din cauza ca ele erau in engleza, am inceput sa ascociez engleza cu ceva placut si am invatat-o mai usor.
Deasemena, ca sa inveti verbele poti intra pe pagina asta :http://www.englishpage.com/verbpage/presentcontinuous.html
unde iti explica destul de bine cum sta treab cu ele, si iti da si teste, poti sa ai o ora-2 pe zi in care sa inveti, si intr-o saptamana studiezi present perfect si present perfect continous, le poti lua pe grupuri ca unele au legatura intre ele si poti merge si la meditatii unde poti sa ceri sa primesti exercitii cu verbele care le studiezi in saptamana respectiva, eu ti-am vorbit mai mult despre verbe, dar oti face asa cu fiecare categorie, minim jumate de ora pe zi, ca tot inveti ceva, in week-end mai mult.
Ar mai trebui sa stii si sa faci rephrasing ( daca esti de la a 7-a in sus) http://www.tolearnenglish.com/......13719.php.
Bafta! Daca nu iti place metoda asta, sper totusi sa reusesti cumva.

| cocacola007 a răspuns:

Dormi cu cartea sub perna

| Livy123 a răspuns:

Pai exista numeroase metode pentru a învăța o limba străină, în cazul tău engleza.Bine, acum trebuie și sa te străduiești! Cea mai simpla metoda și fără preț e sa descărci o aplicație pe mobil pentru a învăța engleza.Iti v a da și traducere și Îți va spune și cum se pronunța...acum depinde de ce descarci tu! Dar totuși, ai putea apela la internet, găsești anumite site-uri pentru asta, până și Google translate ajută! Acum vorbind de ceva mai avansat..Ait cu cost, desigur -ai putea face meditații sau sa-ți cumperi un ghid de engleza..cu tot cu CD etc.Dar cel mai important e sa fi atent/a la ora.Succes! :*