| MoMoScumpik a întrebat:

Din ce poezie este fragmentul,,Noi n-am lunecat peste nimeni/In tulbure-al gloriei ceas,/Sta frunza-n codri ciulita/Sa dea,de-i primejdie, glas."

Răspuns Câştigător
| MadyHS18 a răspuns:

Ana blandiana - doina

8 răspunsuri:
| Hermyone a răspuns:

Doina - Ana Blandiana

Funda? big grin

| xXdoareuXx a răspuns (pentru Hermyone):

Nu e asta. daca dai si poezia e mai bine...

| xXdoareuXx a răspuns (pentru MadyHS18):

Nu-i ana blandiana-doina. macar da si textul

| MadyHS18 a răspuns (pentru xXdoareuXx):

Noua ne-a dat in clasa strofa asta si a zis ca e scrisa de aia asa ca eu am spus cum ne-a zis profa tongue. si nu mai fi asa intepata tongue

| xXdoareuXx a răspuns (pentru MadyHS18):

Stiu ca v-a dat-o profa pentru tema ( sunt Diana) si nu sunt intepatalaughinglaughing

| MoMoScumpik explică (pentru xXdoareuXx):

I-am zis azi ca tu esti

| MadyHS18 a răspuns (pentru xXdoareuXx):

=]]

| Robin0744 a răspuns:

Da, este într-adevăr de Ana Blandiana și se numește „Doină". Era în manualul de literatură de cls. a 8-a și acum 40 de ani.