| iiooaannaa26061994 a întrebat:

Cine stie sa-mi spuna care sunt figurile de stil din aceasta poezie? "In gradina intr-un nuc/a crescut un ceas cu cuc/nu e ceas de pus in cui/ci i-o scorbura cu pui/Printre ierburi licarind/se-ntorc ornice de-argint/in stejarul taciturn/fosneste, un ceas de turn/clepsidrele-s printre flori/ceas solar piatra-n izvor/toate suna alandala/te miri ca se-ncurca scoala?/cum a dat frunza-n urzici/suna numai ore mici/cum a dat frunza-n lastari/numai recreeatii mari."funda

Răspuns Câştigător
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Epitete:ornice de argint,stejar taciturn, ore mici.
Comparatii:ceas cu cuc, scorbura cu pui(de fapt...e un cuib de pasaribig grin)

1 răspuns:
| EuDenny a răspuns:

Ceas cu cuc. ierburi licarind. ornice de-argint. ceas solar. cam aattaat big grin Funda! puppy dog eyes