| CMIonut a întrebat:

E normal sa iubesti cartile mai mullt decat un prieten? O carte o poti deslusi, dar un prieten nu...astept sfaturi big grin

Răspuns Câştigător
| kyliejenner a răspuns:

Nu poti compara cartile cu oamenii. Exista iubire pentru ambele, dar iubirea e diferita.

11 răspunsuri:
| MayhemChimera a răspuns:

Pai eu cred ca da.Mă rog nu am mulți prieteni si dacă mă gândesc mai bine nici nu am nevoie atât de mult.Am o singură prietenă cu care mă înțeleg foarte bine poate și din cauza ca avem aceleași hobby uri și cred ca e una din singurele persoane pe care reușesc să le 'citesc'. Ador să citesc, mai degrabă aș alături de o cană de ciocolată caldă acasă in pat decât să ies cu prietenii.În cărți poți să ai încredere deoarece ele te îmbogățesc decât să te arunce cel mai probabil dintr-o prăpastie.Nu sunt tocilar sau altceva dacă asta iti trece prin minte happy, dar citesc de plăcere, parcă atunci când citesc mă desprind de lumea reală și întru în acțiunea cartii.

| Maya_Maria_2000 a răspuns:

Uneori cartile sunt mult mai bune ca oamenii, ele nu tradeaza, nu mint, si nu te parasesc cand au o varianta mai buna.
E greu sa-ti faci un prieten care sa te respecte si sa te ajute, marea majoritate doar te folosesc, deci eu te sustin happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu e acelasi tip de iubire. Poti fi pasionat de carti dar nu poti sa le iubesti. Unui prieten ii poti spune secretele, poti vorbii cu el, te intelege pe cand cartea e doar un obiect. Nu se compara un prieten cu o carte. Cartea e imaginatie iar prietenul realitate.

| BlackCat13 a răspuns:

De ce nu? O carte inseamna o multime de prieteni.

| Neverwas a răspuns:

Cărțile sunt cei mai tăcuți și constanți prieteni. Sunt cei mai accesibili și înțelepți consilieri și cei mai răbdători profesori. (Charles W. Eliot)

| DeeaMarry a răspuns:

Eu nu cred in prietenii. Cred doar in legaturile de sange si in dragoste.
Deci da, e normal dupa parerea mea happy.

| CMIonut explică (pentru DeeaMarry):

Yeeeii big grin

| Nirvanaaa a răspuns:

Mie mi se pare ok.Nici eu nu am multi prieteni, si putin imi pasa daca ma considera "soarece de biblioteca". Prefer sa iubesc mai mult cartile decat prietenii.

| CMIonut explică (pentru Nirvanaaa):

Asa te vreau.Si eu sunt la fel big grin

| Nirvanaaa a răspuns (pentru CMIonut):

Semanam big grin

| KittyKernel a răspuns:

DA.Eu sunt de aceiasi parere cu tine.

O carte, mereu te consoleaza, alina etc.
Insa la oameni asta nu se intampla tot timpul :l