| Cocoloi_Lidia_1996 a întrebat:

Este corect ca in vorbire sa spui "virgula"pentru a evita o cacofonie?

13 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Nu e o crima. Dar e de preferat sa rezolvi prin reformulare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Nu e deloc corect.Virgula nu se poate utiliza in orice situatie.

| StephanieABCD a răspuns:

Da e ok, dar mai bine eviti sa faci asta

| Syter a răspuns:

Nu.
Daca esti pe cale sa faci vreo cacofonie, "ca și-urile" te salveaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu este corect. Poţi lasa o pauză scurtă între cuvinte.Succeswinking

| ALGator a răspuns (pentru Syter):

La fel ca virgula, "ca si" suna strident ne gramatical, schimba sensul propozitiei (introduce o comparatie) si pana la urma devine un obicei de sine-statator.
Poate ca e mai buna o cacofonie cinstita :-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Syter):

Ce cartevde gramatica ai citit ca sa dai raspunsul acesta incorect?

| Adry05 a răspuns:

Nu si suna foarte urat. Eviti cacofonia schimband contextul

| AndreeaAndreeoff a răspuns:

Salut, in mod normal nu este corect. Poti evita cacofoniile prin alte cuvinte de legatura, de exemplu " ca", "precum".

Bula
| Bula a răspuns:

E oribil! Inseamna ca nu cunosti nici semnificatia semnelor de punctuatie, in special al virgulei.
Cand se rosteste o fraza, la virgula se ridica tonul si se lasa o pauza. Acesta evita cacofonia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Syter):

''ca si'' se foloseste doar cu sens de 'precum'.

| Viitorulapropiat a răspuns:

E mai bine decat sa faci o cacafonie.

| FaraNumePls a răspuns:

Chiar și dna de română mai spune "virgula" dar niciodată n-am inteles-o. Eu știu că nu e corect. La fel și celelte persoane(adulți) pe care le-am întrebat.
Deci... Nu e corect. Plus mai suna și urât. Poți face o pauza intre cuvinte ori poți să reformulezi foarte ușor.