| anonim_4396 a întrebat:

E corect sa pui virgula atunci cand e o cacofonie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cacofoniile pot fi evitate cu un minim de efort intelectual.
"... ca calu alearga mai repede decit omul" - "... pentru ca un cal alearga mai repede decit un om".
"... ca caruta a luat-o la vale" - "...pentru ca a luat-o la vale caruta".
"... ca caramida e mai tare decit capu tau" - "... pentru ca o caramida e mai tare decit capul tau".
Avind in vedere asta, e o timpenie sa spui "ca virgula caruta" sau "ca virgula caramida" etc.

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu! Corect e sa nu faci cacofonii. Nici macar nu trebuie prea mult efort intelectual pentru asta. Mai ales cand scrii si ai posibilitatea de a revedea si a edita ce ai scris. Cand vorbesti, ma scapa cate-un porumbel, te mai balbai, mai bagi o "virgula", desi e de preferat sa nu fie cazul.

| Malvina24 a răspuns:

Nu e corect sa pui virgula! Eu mereu incerc sa formulez altfel asa in cat sa nu fac o ''cacofonie'' (asa trebuie sa facem cu totii ...parerea mea) daca totusi o facem, in vorbire se poate pune virgula, insa in scris nu! o zi faina!

| User a răspuns:

Nu prea. o pui mai mult atunci cand iti dai seama ca e cacofonie da' nu gasesti alta combinatie de cuvinte, cel putin eu.

| juniper a răspuns:

Depinde de context, de obicei nu e corect, sa nu te iei dupa Pupaza de la Trasniti.

| Spintecatorul a răspuns:

Depinde de context.

| ionut1980 a răspuns:

Nu, in nici un caz ...Trebuie evitata cu orice pret o cacofonie.

| LoveMusic a răspuns:

Nu, pentru că virgula nu scuză o cacofonie.De exemplu: "Că când spun ceva nimeni nu mă ascultă." sau "Că, când spun ceva nimeni nu mă ascultă.". Vezi? O virgulă nu scuză cacofonia! Sper că te-am ajutat.

| ZuuZaaA a răspuns:

Nu, nu prea e corect. Uite, daca spui " Ca, cand as zice ceva" nu scuza cacafonia cu toate ca ai pus virgula.
Dar daca spui "Ca si cand as zice ceva" parca suna mai bine nu?!
Deci, corect ar fi sa introduci o conjunctie, sau altceva.
Pa, pa

| Psychod a răspuns:

Oficial nu e corect. Insa ai putea evita cacofoniile fara virgula.
Ex: ca cainele
ca si cainele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bine ar fi sa eviti cacafoniile. Sa pui o virgula nu repara o cacofonie, dar arata ca esti constient de ea. Nu este indeajuns sa fi constient de un lucru, trebuie sa il pui si in aplicatiewinking.

| BalanDanita a răspuns:

E bine de evitat cacofoniile, iar asta nu ar trebui sa fie o problema, poti reformula in asa fel incat sa nu o faci. Pentru cine nu stie, in limba romana exista 3 cacofonii permise:
ION LUCA CARAGIALE
BISERICA CATOLICA.
TACTICA CAVALEREASCA.
O zi buna va doresc!