| Tirri28 a întrebat:

Am o intrebare legata de examenul dat azi la Lb romana : Daca am scris ca virgula marcheaza o pauza in vorbire iar in structura data este voribire directa in vocativ, e corect? sau ma va depuncta? sad

Răspuns Câştigător
| Fαntαsy a răspuns:

Avand in vedere ca ai scris de Vocativ. poate e considerata corecta, dar nu in totalitate. era corect ca "izoleaza constructia in vocativ de restul propozitiei". punete in locul unui profesor si vezi ce punctaj ai lua. dupa mine tot ai lua 3-4 puncte acolo din 6winking

6 răspunsuri:
| EuSiCuMine a răspuns:

Hei, ceva asemanator am scris si eu laughing si e bine love struck te asigur eu ca m-am uitat intr-o carte cand am ajuns acasa love struck Mult noroc sa iei nota mare love struck si bafta miercuri

| Veverita a răspuns:

Pai vocativ scrie sin barem deci nu te depuncteaza

| adddaa a răspuns:

Si eu am scris acelasi lucru si as vrea sa vad daca e gresit sau corect. Profu meu de romana zice ca daca sunt 2 posibilitati (ca separa vocativul si marcheaza o pauza in vorbire ) atunci imi da jumatate de punctaj. Daca e una s-ar putea sa nu-mi dea nimic sad

| ALYNAMARYA a răspuns:

Am vorbit cu doamna diriginta si a zis ca este bine. A zis ca este bine si ca desparte o formula de salut de restul propozitiei. Nu te vor depuncta. Ce nota crezi ca iei?

| SweetBabyGirl a răspuns:

E ff bine! am scris la fel big grin plus o mica pauza in vb

| vampycontess a răspuns:

Hi! tot e mai bine ca mine eu am scris doar ca marcheaza o pauza in vorbire, nu-mi mai da 10