| cristina93 a întrebat:

Este adevarat ca lacul de unghii/oja mananca, Calciul? Scuze de cacofonie(dar am pus virgulahee hee)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Oja sau lacul care este folosit (chiar dacă scrie că are vitamine!) este ca o barieră pentru unghie, nu o lasă să respire.
Îndepărtarea ei se face cu un dizolvant care nu conține acetonă, atacă unghia în caz contrar. Este bine cel puțin 2 zile pe săptămână unghiile să fie fără ojă sau lac pentru o refacere naturală a stratului unghial și prevenirea îngălbenirii lor. În acest timp relativ scurt se poate face apel la uleiul de măsline sau cel de ricin pentru fortifiere și vitaminizare.
Oja și lacul au la bază substanțe chimice.
Niciodată nu se aplică pe o unghie bolnavă (onicomicoză sau ciupercă unghială pe înțelesul tău) ojă sau lac, decât atunci când este sănătoasă.
Pa, pa.

10 răspunsuri:
| MissD a răspuns:

Cel mai mult deterioreaza unghiile lacurile sidefate. In schimb lacul de unghii transparent si nu numai protejeaza unghiile pentru ca sut cu vitamine.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu mananca calciul, degradeaza unghia, o topesc. Efectul nu e foarte grav si poate fi remediat prin renuntarea la lac o vreme.
cacofoniie sunt permise in limba romana, nu reprezinta o greseala, insa punerea de virgula este o greseala foarte grava de gramatica, nepermisa atat in scris cat si in vorbire.

| adyth a răspuns:

Iti ingalbenesc unghiile

| turist a răspuns:

E impropriu spus ca "mananca" calciul, dar se derioreaza! In functie de compozitia ojei, unghia se poate ingalbeni... Alte detalii ti-ar putea da un/o manichiurist/a

| biby29 a răspuns:

Nu e adevarat...pentru ca lacul de unghii contine vitamine si iti intareste unghiile.
Oja neagra iti mananca calciul.

| cutie a răspuns:

Eu stiu unele lacuri care nu "papa calciul"hee hee
Dar nu stiu cum se numesc laughingsczue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Solutiile moderne pentru unghii, oje sidefuri lac de unghii si alte produse pentru infrumusetarea unghiilor sunt facute cu vitamine speciale in asa fel incat unghiile noastre sa nu aibe de suferit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este adevarat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fraierilor dati-mi din ce sunt facute lacurile de unghi

| onlyme2851 a răspuns (pentru anonim_4396):

Toluenul, dibutil ftalatul (DBP) şi formaldehida...cu ce te ajuta,'desteptule'?