| Baschetbalistu_Andrei_1996 a întrebat:

Eu citesc seria Harry potter trebuie sa citesc pe rand fiecare volum in parte?

Răspuns Câştigător
| MissxD a răspuns:

Dar ca sa intelegi povestea, ar fi ideal sa citesti pe fiecare, pe rand.

13 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Da trebuie sa citesti pe rand si in ordine crescatoare, de la volumul 1, la volumul 2, 3, 4, 5, 6,7.De la 1 la 7.Doar asa ai sa intelegi povestea fiindca au legatura unele cu altele.Sunt strans legate intre ele.Succes si lectura placuta!

| Baschetbalistu_Andrei_1996 explică (pentru AvalohAlyn):

Nu e si copilul blestemat, a 8 a carte?

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Baschetbalistu_Andrei_1996):

Da,scuze,aia e continuarea, deci 8 carti practic. Lectura placuta! Citeste-le pe rand, in ordine cronologica.

| ziftode a răspuns:

NUUUUUUUUU, nu "trebuie" sa faci nimic, cand te saturi poti sa te uiti la filme si o sa ai destule de povestit cui TE OBLIGA sa citesti cartili alea

(intrebarea era "fiecare volum in parte" nu ordinea sau altceva, deci e clar ca cineva il forteaza sa citeasca si ca baschetablist nu are nici un chef... OARECARE)

| Baschetbalistu_Andrei_1996 explică (pentru ziftode):

Am vazut filmele, stiu povestea. Il citesc ca imi place. Vreau sa citesc altceva, adica sa fac o mica pauza cu o alta carte.

| ziftode a răspuns (pentru Baschetbalistu_Andrei_1996):

Man, chestia era putin la misto pentru ca intrebarea ta luata exact asta implica (ca nu vrei sa citesti romanele) iar raspunsul e EVIDENT (ca trebuie sa le iei la rand)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce intrebare. Vrei sa le citesti in paralel pe toate? Evident ca trebuie sa le citesti in ordine cronologica.

Răspuns utilizator avertizat
| BlueDark a răspuns:

Trebuie sa le iei cronologic.Au legatura.Nu intelegi cine si de unde a aparut fara volumul anterior.

| artemidak a răspuns:

Da!
Desigur,dacă vrei sa înțelegi ceva ori sa fii potterhead.
Dar poți citi si unu.
Cum vrei, deși s-ar putea sa te nelamureasca câte ceva.

| Logann a răspuns:

Nu, toate sunt o poveste separata din universul Harry Potter unde, desi personajele au aceleasi nume, sunt de fapt reincarnari in alte universuri. Apropo, Dumbledore nu moare.

| ALEXROMANIA36 a răspuns:

Doar daca nu vrei sa iti dai spoilere

| BaNuStiuCeCautAici a răspuns:

Absolut, fiecare carte are legatura cu cea precedenda, este o serie minunata!