| Dinu_Ionela_1977 a întrebat:

Fetita mea e cls a cincea si nu intelege la un exercitiu daca adjectivul lăptoase este adj propriu zis sau alt tip. Va rog spuneti-mi cum deosebesc celelalte tipuri si ce fel de adj este laptoase.

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Este adjectiv propriu-zis pentru că arată o însușire, își poate modifica forma (lăptos/ lăptoasă/ lăptoși/ lăptoase) și de aceea se mai numește adjectiv variabil.
Ex. O ceaţă lăptoasă a acoperit orașul.
lăptoasă= adj propriu zis (calificativ) variabil, 4 forme flexionare, gen fem, nr. sg, caz N, nearticulat, fs. atribut adjectival.

Mai există o clasă de adjective provenite din alte părți de vorbire ( determinative). Acestea nu exprimă însușiri.
De ex: Această fată este deșteaptă.
această= este adj. pronominal demonstrativ de apropiere și nu arată o însușire.
Adjectivele provenite din alte părți de vorbire (care nu exprimă însușiri) mai pot fi:
adj. participiale (cartea citită), adj. numerale (al doilea băiat), adj substantivale (femeia bărbat), adj adverbiale (asemenea fată).

| sabin89 a răspuns:

Linkul pe care ti l-a dat Dori e foarte bun. Cred ca intra la adj. relativ.

| Afroditlove a răspuns:

Adjectivele, in clasa a 5-a, se impart in doua categorii: propriu-zise si provenite din verbe la participiu, gerunziu, supin etc.
Ei bine, cele propriu-zise sunt cele care nu au legatura cu vreun verb, de genul verde, frumos, urat etc. Cele provenite din verbe la participiu au legatura cu un verb, precum: deschis (a deschide), muncit (a munci), purtat (a purta) etc