| anonim_4396 a întrebat:

Filmele din seria Sherlock Holmes in care joaca Robert Downey Jr dupa care carti au fost facute?

6 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
După Sherlock Holmes de Arthur Conan Doyle.
Chiar dacă nu seamănă mult cu filmul, povestea e după cărţiile respective.
Succes!
Pa!

| anonim_4396 explică (pentru PedoBarbie):

Dupa ce carti?, se vede ca nu ai inteles intrebarea

| PedoBarbie a răspuns (pentru anonim_4396):

După Sherlock Holmes aşa se numesc cărţiile. Scrise de A.C.D. Ce e aşa greu?
Aventurile lui Sherlock Holmes (în engleză The Adventures of Sherlock Holmes) este o colecție de 12 povestiri polițiste scrise de Sir Arthur Conan Doyle.

| Teardrop a răspuns (pentru PedoBarbie):

Şi ea întreabă CARE DINTRE ACESTE POVESTIRI stau la baza scenariului.

Plus că nu sunt numea alea. Mai există şi The Return of Sherlock Holmes, The memories of Sherlock Holmes, His last Bow, Case-Book of Sherlock Holmes, cele patru romane: A study în scarlet, The Hound of Backerville, The sign of the Four şi The Valley of Fear)

Nu eşti suficient de informată.

| Teardrop a răspuns:

Primul film nu ştiu sigur după care povestiri este făcut, dar pot să îţi spun cu o certitudine de 70% că sunt reunite povestirile din Aventurile lui Sherlock Holmes. Acolo apare Irene Adler şi Piticul roşcat.

Ultimul reuneşte povestirile din "Memoriile lui Sherlock Holmes). În ultima provestire, Sherlock Holmes "moare" alături de James Moriaty.