| Rammy17 a întrebat:

Hei buna... Am o rugaminte la voi, desi este ceva rusinos sunt noua in a citi o carte. Recunosc nu mi-a placut sa citesc carti. Dar de curand am tot vazut reclame cu cartea "Jurnalul unui Adam" cum ca e o poveste interesanta si frumoasa, asa ca am decis sa o comand. Am ajuns sa o citesc si chiar sa-mi placa, atat de mult ca mai vreau, dar cum nu ma pricep la a cauta carti este cineva care ma poate ajuta cu idei? Caut carti cu povesti in genul acestei carti, ceva de dragoste, adolescenti, pasiune.
A citit cineva cartea "Jurnalul unui Adam"? Ce carti mai sunt asemanatoare, cu asa povesti de viata?

Răspuns Câştigător
| UniUnicornul6373 a răspuns:

1.Sub aceeași stea-John Green(Hazel Grace e în fază terminală. Totuși, un medicament încetinește boala de care suferă. Însă diagnosticul e același. Totul se schimbă când îl întâlnește pe Augustus.)
2. Întreab-o pe Alice-autorul este anonim. Poveste este bazată pe jurnalul unei fete.(este o povestea fascinantă și în același timp terifiantă a unei adolescente care se confruntă cu problemele obisnuite ale vârstei: își dorește sa fie populară, să aibă un prieten, i se pare că ar trebui sa țină o cură de slăbire etc. Dar viața i se schimbă radical în momentul în care începe să consume droguri.)
3. Dacă îți plac și cărțile cu vampiri îți recomand seria Academia Vampirilor.

6 răspunsuri:
| CosminCD a răspuns:

Sfatul meu e sa citesti carti care sa te ajute in viata, gen de cultura generala. Oricum, alegerea e la tine...succes!

| Rammy17 explică (pentru CosminCD):

Multumesc

| Adry05 a răspuns:

încearcă cărțile lui Silviu Iliuță, măcar e un autor mai de doamne ajută.
sau elevul dima dintr-a 7-a și invitație la vals, sunt exact ce vrei
sau Maitreyi de la Mircea Eliade
Sau pe aripile vântului
sau la răscruce de vânturi
sau mândrie și prejudecată

| Andreeush a răspuns:

De ce nu te duci la bibliotecă?
Acolo poți găsi cărți interesante.

| Tepi a răspuns:

Am auzit ca " la cinci pasi de tine " este o carte buna, se lasa cu lacrimi. Exista si un film dupa carte care si acela te v a face probabil sa plangi. laughing

| T0T a răspuns:

Ai o grămadă de posibilități în a îți selecta cartea dorită pe site-uri serioase ca : https://www.bookdepository.com/
De asemenea poți folosi site-uri unde îți faci liste de cărți, unde le poți da rate: https://www.goodreads.com/
Poți să stai și ore în a tot căuta cărți pe acolo și să vezi cam ce s-ar potrivi cu ce vrei tu. Vezi niște review-uri, în plus, ca să vezi dacă se apropie de gusturile tale. E același principiu ca la filme, sau anime (doar că alea au propriile site-uri specializate pe așa ceva).
Folosind această metodă te limitezi doar la puterea ta de a căuta și a descoperi. Îți poți face o pasiune până și din asta.