| TudorRebecca18 a întrebat:

Hei!
Ce cărți smut recomandați?
Evident, întrebarea este doar pentru fete.Twisted Love, mai ales varianta tradusă în limba română, mi se pare foarte proastă. Scenele sunt foarte grăbite și acțiunea, mi se pare un hoas și nu mi-a plăcut.Cel puțin pe mine nu m-a prins cartea.Plus că mi-am luat și un spoiler de tiktok și a stricat și din farmecul cărții. Dacă aveți și alte genuri de cărți pe care le-ați citit și v-au plăcut, mi-ar plăcea să le răsfoiesc și eu.Nu trebuie neapărat smut, dar dacă știți unele, nu m-aș supăra să aflu despre ele.

19 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nici nu stiam ca exista o noua denumire pentru cartile astea? Sau e ceva atipic pe langa cartile de dragoste scrise pentru femei? Daca te referi la acestea, am citit vreo cateva prin liceu, si doar 2 mi-au ramas in minte, fiindca povestea era draguta :,, Inimi tradatoare'' de Susan Kay Law si,, Darul cel mai de pret'' de Patricia Poller. Dar daca vrei in genul Fifty shades, nop, alea le consider nasoale. laughing

Apoi mai este una scrisa de Haruki Murakami,,, Padurea Norvegiana'', foarte faina. Chiar ieri am gasit articol ca s-a facut coada pentru noua lui lansare.

| TudorRebecca18 explică (pentru dullcat):

Hei!
Deci da, sunt cărți comedy romance care sunt drăguțe și amuzante, dar personajele se sărută abia la sfârșitul cărții.Mi-am luat o carte, care nu era smut. Abia pe pagina 300 și ceva s-au sărutat, iar eu m-am umplut de nervi.Mai erau 30 de pagini si se termina cartea.Smut, sunt alea gen fifty shadesrolling on the floor, dar sunt mai interesante.Nu este vorba doar de sex, au și o poveste care contin lectii de viată. Sunt cărți de dragoste, dar multe dintre ele nu au scene sexuale explicite, cum sunt cele smut. Până se ating ăia, eu turbez.Așa că prefer smut.
Mulțumesc pentru cărți, o să le caut și sigur o să le citesc, deja îmi plac numele cărților.

| dullcat a răspuns (pentru TudorRebecca18):

laughing Cu placere. Primele de care zici suna ca unele seriale japoneze.Am vazut si eu unul fiindca o prietena era asa entuziasmata, dar abia la final de sezon au bagat un sarut.Si desi s-au casatorit, se comportau de parca erau frati, nu sot si sotie. Ca sa aflu apoi ca asa e cultura lor si in realitate, nu-si manifesta deloc sentimentele in public etc. Mind blown, plus ca nu-mi mai trebuie vreodata, carti in acealsi stil nici atat.

| TudorRebecca18 explică (pentru dullcat):

Așa e, japonezii nu își exprimă în public sentimentele. Poate o îmbrățișare sau un pupic pe frunte.Eu sunt obsedată de cultura Japoniei de micărolling on the floorDeci, majoritatea serialelor japoneze sunt foarte proaste jucate, mai ales alea de dragoste, care sunt adaptate după manga(cărți). Dacă vrei să vezi seriale japoneze, excludele pe alea de dragoste, și caută de acțiune.
Eu prefer să mă uit la anime, ( desene japoneze dar sunt pe vârste, 13, 15 sau 18, sau nicio varsta).Mi se pare că joacă mai natural personajele din anime decât actorii umani japonezirolling on the floor

| dullcat a răspuns (pentru TudorRebecca18):

Da, pot spune ca imi plac si mie animeurile, desi nu am vizionat chiar asa multe.Revad cu drag unele din copilarie, care au inceput, s-au incheiat si au crescut odata cu mine. laughing Actorii care dubleaza personajele clar pun mult mai mult patos decat cei din seriale obisnuite.laughingSi e adevarat ca abunda de creativitate, plus ca abordeaza teme in moduri mult mai complexe, mai nuantate.E amuzant ca la noi parintii le considera desene dar la ei si adultii le vizioneaza cu placere, iar multe personaje sunt expuse in spatii publice, pe mijloacele de transport in comun, etc. E o cultura intreaga si din asta traiesc.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ignoră recomandările de pe booktok laughing sunt foarte proaste. Dacă vrei să citești erotică scrisă bine, citește Anais Nin.

| TudorRebecca18 explică (pentru supadeceapa):

Îmi place acel user-name, e haiosrolling on the floor
Mulțumesc pentru sfat și pentru recomandare

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Printesa de hartie

| TudorRebecca18 explică (pentru Animeforlifee9921):

Am auzit de ea, dar nu știu dacă aveam să o citesc cândva.Mersi pentru recomandare

| Ramo024 a răspuns:

Îți recomand:
-Mircea Eliade"Pe strada Mântuleasa"
-Mario Vargas Llosa "Mătușa Julia și condeierul"
-N.V. Gogol "Mantaua" ( poți să o găsești online în varianta PDF)
-Martha Bibescu "Papagalul verde"
-E. T. A. Hoffmann "Părerile despre viață ale motanului Murr"
-Anne și Serge Golon "Angelica și drumul spre Versailles "
-C. S. Lewis "Narnia" volumul 2 "Șifonierul, leul și vrăjitoarea "
-Rodica Ojog Brașoveanu "Cianură pentru un surâs. Bună seara Melania"
-Alexandre Dumas "Povestea jidovului rătăcitor "
-William Saroyan"Unu doi trageți ușa după voi"

| TudorRebecca18 explică (pentru Ramo024):

Nu te mint, îmi place istoria.Sunt cărți vechi și destul de interesante.
Multumesc pentru recomandări.

| depression17 a răspuns:

"Evident, întrebarea este doar pentru fete."

Evident din intrebarea ta reiese faptul ca esti sexista si misandrista.

De ce este o intrebare doar pentru fete? De ce barbatii nu pot raspunde la aceasta intrebare?

| TudorRebecca18 explică (pentru depression17):

Îți mulțumesc că mă crezi sexistă și misandrista, chiar apreciez! Sper să observi și sarcasmul meu(îl ador).
Păi să-ți spun câteva motive.
1 Nu am auzit ca cei de sex masculin să citească smut, de obicei caută pe google site-uri de genul și de aici știi continuarea.2 Am scris "evident, întrebarea este doar pentru fete", unde am pus întrebarea în legătură cu smut.Arată-mi tipi care citesc smut.În tot ce am scris sus, am pus o singură întrebare, la care am și scris că este doar pentru fete.Nu se aplică și în restul textului regula asta, că este pentru fete.Deci, în concluzie, regula se aplică doar pentru întrebarea cu smut.De ce ar citi un tip smut? De ce ar face-o când are google la dispoziție și sute de site-uri, care ce-i drept trec direct la partea interesantă? Deci, ce aș putea spune mai mult de atât? Poate că sunt autori de sex masculin care scriu scene smut, dar nu în România, sau cel puțin eu nu am văzut.

| depression17 a răspuns (pentru TudorRebecca18):

Cum sunt femei care se imbraca si se comporta ca niste barbati, exact asa sunt si barbati care citesc carti de dragoste sau ce sunt smuturile alea

| TudorRebecca18 explică (pentru depression17):

Smut sunt practic scene de sex foarte detaliate, dar care au si o poveste de dragoste care se dezvolta între timp.Crede-mă, bărbații ar prefera un site decât să citească acele scene.Nu spun că e greșit, e treaba lor ce fac, pot să și citească dacă vor, dar puțin probabil ca un bărbat să citească smut, când poate să acceseze direct site-ul.

| BPRafael a răspuns:

Alt gen care mi-a placut destul de mult : Turnul de clestar ( 7 volume )..., cărțile lui J.Armentrout au ceva smut si sunt interesante daca iti place fantasy mă prinsese seria Sânge si cenușă si seria Lux