| SilverCat a întrebat:

HEI!
Imi faceti un top al cartilor bune care merita citite intr-o viata? (minim 5 carti)

8 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Marele Gatsby
Mandrie si prejudecata
Jayne Eyre
Dubla constrangere

| oprescudorin11 a răspuns:

Am citit multe prostii la viata mea. Daca isa fac o retrospectiva:as citi (ai sa ma injuri), Dostoievskii integral, Hermann Hesse(macar Lupul de stepa), Thomas Mann(macar Doktor Faustus), cate ceva din Shakespeare. Restul sunt cam maculatura, nu vei pierde nimic uitand de ei sau rasfoindu-i daca nu ai ce face, in scarba.Restul sunt subculturali, semianalfabeti).99% din ei! Si bineantele Biblia care nu se citeste ca un roman, ci pe masura ce te maturizezi.Si povesti de Oscar Wilde, daca esti mai pustan.

| Aberdeen a răspuns:

Consider ca n-ai facut nimic daca nu ai citit:"Vraciul-Prof. Wilczur","Ion"(precum si alte romane de Rebreanu), "Ciresarii"(pentru ca este cartea copilariei pana la urma), si lista poate continua si cu alte lecturi universale/romanesti

| Iunona a răspuns:

Cartile cele mai importante de citit intr-o viata sunt, dupa parerea mea, urmatoarele, majoritatea autori canonici/ clasici:
Homer, Iliada; Odiseea
Eschil, Orestia
Sofocle, Oedip rege; Filoctet
Euripide, Medeea
Aristofan, Broaştele
Longos, Dafnis şi Chloe
Vergiliu, Eneida
Horaţiu, Ode
Petronius, Satyricon
Apuleius, Măgarul de aur
Dante, Divina Comedie
Petrarca, Canţonierul
Boccaccio, Decameronul
Villon, Poezii
Rabelais, Gargantua şi Pantagruel
Erasmus, Elogiul nebuniei
Ronsard, Sonete
Fr. Bacon, Noua Atlantidă
Cervantes, Don Quijote
Shakespeare, Hamlet, Othello, Romeo şi Julieta, Visul unei nopţi de vară; Sonete
Calderón, Viaţa e vis
Corneille, Iluzia comică
Corneille, Cidul
Racine, Fedra
Molière, Tartuffe
La Fontaine, Fabule
Boileau, Arta poetică
Dna de La Fayette, Principesa de Clèves
Defoe, Robinson Crusoe

Swift, Gulliver
Voltaire, Candid
Choderlos de Laclos, Legăturile primejdioase
Diderot, Jacques fatalistul
Montesquieu, Scrisori persane
Goethe, Faust
Schiller, Intrigă şi iubire
Novalis, Imnuri către Noapte
Byron, Pelerinajul lui Childe Harold
Shelley, Prometeu descătuşat
Baudelaire, Florile răului
Mallarmé, Poezii
Verlaine, Versuri
Rimbaud, Poezii
Hugo, Mizerabilii
Balzac, Moş Goriot
Stendhal, Roşu şi negru
Flaubert, Doamna Bovary
Dostoievski, Idiotul
Tolstoi, Anna Karenina
Dickens, Marile speranţe
Poe, William Wilson
Ibsen, Nora (Casa cu păpuşi)
Cehov, Pescăruşul
Apollinaire, Alcooluri
Rilke, Elegiile din Duino; Sonete către Orfeu
Valéry, Poezii
Proust, Swann
Th. Mann, Moartea la Veneţia; Muntele vrăjit

Kafka, Procesul
Faulkner, Zgomotul şi furia
Joyce, Ulise
V. Woolf, Valurile
O’Neill, Din jale se-ntrupează Electra
Sartre, Cu uşile închise; Muştele
Ionesco, Cântăreaţa cheală
Beckett, Aşteptându-l pe Godot

| BeatriceNagy a răspuns:

Twilight, New Moon, Eclipse, Breaking Dawn, Jocurile Foameei, Harry Potter, Creatura, La Rascruce De Vanturi, Percy Jackson Si Olimpienii, Cei Neiubiti, Sherlock Holmes, Insula Misterelor, Stapanul Inelelor etc. Gusturile nu se discuta. Iti recomand sa cauti pe google tipuri de carti ( de ex: horror, aventura etc ) sau de la autorii tai preferati. Cu totii avem gusturi diferite si nu iti pot da niste titluri de carti care imi plac mie, pentru ca poate tie nu iti plac.

| BuBuBuBuBYYY a răspuns:

Eu am citit doar o carte in toata viata mea. Nici macar nu cred ca mai exista una care sa se egaleze cu aia...nici macar nu mai am nevoie sa citesc si alte carti, dupa ce am citit-o pe aceea mi-a fost cat 1000 de carti la un loc. Viata de caine se numeste, este exrisa de Carol Adrelenu, din pacate nu prea stiu daca o s-o gasesti, este destul de veche din perioada interbelica. Incearca totusi sa cauti pe net, poate o gasesti si o cumperi de acolo.

| Alexandra_Ale_1999_UoQZ a răspuns:

Uite cateva carti chiar bune de Eliade :
* Maitrey
*Romanul adolescentului miop
*Domnisoara Christina
*La tiganci
Sper ca ti-am fost de ajutor!