| AnnnnnaXD a întrebat:

As vrea si eu o lista cu carti pe care sa le citesc in vacanta asta si care v-au impresionat pe voi (nu conteaza genul).P.s Am 15 ani.

Funda!

10 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Citeşte ceva care îţi va fi util pentru Bacalaureat.
1. "Enigma Otiliei" de George Călinescu
2. "Ultima noapte de dragoste întâia noapte de război" de Camil Petrescu
3. "Alexandru Lăpuşneanul" de Costache Negruzzi
4. "Baltagul" de Mihail Sadoveanu
5. "Ion" de Liviu Rebreanu
6. "Povestea lui Harap Alb" de Ion Creangă
7. "Moara cu noroc" de Ioan Slavici
8. "Moromeţii" de Marin Preda
9. "O scrisoare pierdută" de Ion Luca Caragiale
10. "Iona" de Marin Sorescu
Eu trec în clasa a-XII-a iar acestea sunt lecturile care fac parte din lista mea pentru vacanţă. Până acum am citit "Povestea lui Harap Alb", "Ion", "Alexandru Lăpuşneanul", "Moara cu noroc", iar în prezent sunt la romanul "Enigma Otiliei". Toate cele citite de până acum mi-au plăcut foarte mult. Ţi le recomand şi ţie cu drag.
Pa-pa.

| Neverwas a răspuns:

James Patterson- Experimentul Angel
- Scoala S-a Terminat... Pe Veci
C C Hunter- Nascuta La Miezul Noptii
Lili St Crow-Altfel De Ingeri
-Tradari
Gemma Maley- Daclaratia( nu e o carte de dragoste, in ciuda numelui)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Talida - Ion Grecea
Eugenie Grandet - Balzac
Beatrix - Balzac
Laleaua neagra - Al. Dumas
Tess D'Urberville - Thomas Hardy
Doi ochi albastrii - Thomas Hardy
Enigma Otiliei - George Calinescu
Ultima noapte de dragoste, Intaia noapte de razboi - Camil Petrescu
Lorelei - Ionel Teodoreanu
Panza de paianjen - Cella Serghi
Confruntarea - Sandra Brown.
Nu prea ma omor cu cititul, dar aceste carti chiar m-au fascinat! Ti le recomand din tot sufletul!

| LittleLady a răspuns:

Este un roman foarte interesant pe care il citesc se numeste"Furia ingerilor" de Sidney Sheldon.Nu stiu daca o sa-l gasesti in librarii sau biblioteci pentru eu em gasit acea carte printre vechile carti ale tatei.E foarte interesanta si placuta.aa si mai poti citi si Caragiale si Eminescu.Bafta multa si sper sa-ti placa!

| Flydream a răspuns:

Ok...te sfatuiesc sa citesti in primul rand Dama cu camelii deoarece este o carte superba.Pe al doilea loc in preferintele mele este TREI OAMENI TARI, de Eric Maria Remaque.Mai poti incerca SINGUR PE LUME, si UN CAZ DE MUTILARE, semnata de Graham Green

| danyz a răspuns:

Incearca,,Enigmaticul detectiv schelet" de Derek Landy,,,Spioana Imperiala" de Mark Robson si,, Aici, in Taramul Dragonilor" de James A. Owen. Daca vrei ceva mai vechi citeste,, Ferma animalelor" si,, O mie noua sute optzeci si patru" de George Orwell.

| danyz a răspuns:

Pentru la liceu in a noua poti citi,, La hanul lui Manjoala" si,, O noapte furtunoasa" de Caragiale ambele.Tot in a noua trebuie sa citesti,, Romeo si Julieta " de Shakespeare si,, Mara" de Ioan Slavic.Astea sunt la lectura obligatorie.Mult succes si sper sa-ti placa si cartile din comentariul anterior.winking

| MariaSMV a răspuns:

Eu am citit recent "O scisoare de dragoste" de Mihail Drumes, ma fascinat foarte tare poveste si ti-o recomand cu placere.

| DanG a răspuns:

Citeste „Elevul Dima dintr-a saptea" de Mihail Dumes, cartea mea preferata, dupa nume ti se va parea banala, dar iti spun ca nu e asa.

| eueuu3 a răspuns:

Buna!
Cartile care m-au impresiunat sunt acestea:
Ingerul noptii, Crescendo, Tacere si Finale de Becca Fitzpatrick(nu mai puteam sa las cartile astea din mana :)) )
Aceste sunt linkuri in care poti citi rezumatul cartilor:
http://www.libris.ro/......66615.html
http://www.libris.ro/......71082.html
http://www.libris.ro/......71348.html
http://whatever-eva-wants.blogspot.ro/......optii.html
http://www.youtube.com/watch?v=TQONgLZFagQ