| Bogdy11v a întrebat:

Buna TPU

Stiu ca sunt foarte multe intrebari de genul acesta, dar acum ca am terminat cu examenele(am 14 ani) as vrea sa-mi recomandati carti de citit(nu conteaza domeniul, ce va place sau ce v-a impresionat pe voi).

Multumesc

3 răspunsuri:
| cat a răspuns:

Daca iti place genul SF citeste cele trei volume din Jocurile foamei de Suzanne Collins. Eu dupa ce m-am apucat de citit nu am mai lasat cartile din maini.

| IAmAFreak a răspuns:

Pai iti dau o lista cu toate cartile pe care le-am citit sau le citesc actual, dar din pacate sa stii ca nu stiu autorii, niciodata nu-i retin decat pe cativa.
-Singur pe lume
-Omul anfibie
-5 Pepari mititei si cum au trait ei
-Aventurile lui Tom Sawyer-Mark Twain
-Aventurile lui Huckleberry Finn-Mark Twain
-La rasarit de Eden
-Cel mai iubit dintre pamanteni-Marin Preda
-Eu, robotul-Iisac Asimov
-Carrie-Stephen King
-Shining-Stephen King
-Chinuiestei pe copii
-Dune si celelalte cartii( Copii Dunei, Mantuitorul Dunei, etc.)
-Orasul cu salcami (sau de salcami, nu mai tin minte)
-Harry Potter
-Parry Hotter
-Casa tunetului
-Golem
-Club Gourmet
-Crima si pedeapsa

| Faniii a răspuns:

Iti pot da o lista cu lecturile suplimentare de care ai nevoie in clasa a9a : - Viata la tara de Duliu Zamfirescu
- Viata ca o prada de Marin Preda
- Romanul adolescentului miop de Mircea Eliade
- Zburatorul de Ion Heliade Radulescu
- Un pedagog de scoala noua
- Poezii de Eminescu
- Mara de Ioan Slavici
- Amintiri din copilarie de Creanga
- Pozii de Arghezi
- Micul print de Antoine de Saint Exupery
- Vara buimaca de fanus neagu
- Hanul ancutei de Sadoveanu
Succes la liceu, sper ca te-a ajutat raspunsul meu, si imi vei oferi funda daca doresti :*