| Celmaitareanonim a întrebat:

mi-a povestit bunica dspre o carte pe care a citit-o ea cand avea 15 ani. se numeste "se intampla uneori minuni" si nu stiu unde as putea sa o gasesc. am cautat pe internet dar nu am gasit-o. in carte e vorba despre un avion care se prabuseste in jungla si doar o fata reuseste sa supravietuiasa. pana la urma scapa din jungla si happy end. m-ati putea ajuta sa o gasesc? sau sa imi spuneti macar autorul.

Răspuns Câştigător
| Teardrop a răspuns:

S-ar putea ca numele să se fii schimbat. Multe edituri vechi au schimbat numele cărţilor, şi când au fost re-editate, au păstrat traducerea mot-a-mot numelui iniţial.
De exemplu: "O poveste cu un Hobbit" - 1975, şi acum "Hobbitul" - 2006 parcă.

Gândeşte-te la anul în care a citit-o şi caută editurile de atunci. Trebuie să găseşti o listă pe internet. Apoi caută cărţile publicate în anii respectivi.

Întreab-o dacă-şi mai aminteşte cum arăta comperta, şi du-te la anticariate şi uită-te atent.

Mă mir că există o carte aşa veche în care eroul e o fată. Nu prea era la modă pe vremea aia.
Mai cere detalii despe poveste şi trimite mailuri la edituri, poate au auzit de ea.

Întreabă bibliotecari de pe la bibliotecile mai mari.

O să caut şi eu cartea. La o primă căutare n-am găsit nimic, dar voi mai căuta.

1 răspuns:
| Miaeuu a răspuns:

Buna,daca nu ai gasit-o pe internet cred ca ar trebui sa cauti la vreo biblioteca maimare, cum e biblioteca judeteana sau la vreun anticariat sau magazin cu carti vvechi, sau ai putea sa intrebi cunostintele daca au cumva cartea. Sper ca te-am ajutat. Funda?