| anonim_4396 a întrebat:

Heii...Marți dau evaluare națională la Limba română și comunicare(română și engleză).Și am emoții. Nu știu ce să învăț. Știu engleza bine,presupun,și la română am notele 9, 9,8,7...
Ce să fac luni, adică inainte de evaluare? La ce oră să mă culc? Ce să mănânc? ..etc.
Apropo,va fi greu?

FUNDĂ.

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu va fi dificil, mai ales, dacă în general, ești o elevă conștiincioasă.
Se vor da două texte, unul în limba română, și un altul în limba engleză.
Și apoi, cerințe privind înțelegerea textelor. Nu va fi niciun exercițiu de gramatică. Succes!

| Ineys a răspuns:

Nu, nu va fi greu, stai linistita. Calmeaza-te, gandeste-te ca e doar un simplu si banal... testthinking, ca toate celelalte pe care le-ai dat la ore de obicei. Culca-te devreme, incearca sa dormi mai mult, sa fi odihnita, sa ai mintea relaxata si limpede. Mananca ceea ce-ti place tie, nu conteaza ce mananci.laughing
P.S:Incearca sa te imbeti putin( dar nu sa te faci manga ). Alcool-ul relaxeaza mintea si te ajuta sa gandesti mai efficient ( in cantitati mici, acum ti-am zis, sa nu te faci tufa).laughing
P.S2: Nu incerca variant cu alcool-ul daca te imbeti usor.

| Sorana_Sori_1996 a răspuns:

Heii....pai in primul rand calmeaza-te si gandeste-te la ce iti este mai greu sa inveti da stiu unii invata cu ce e mai usor dar la mine asta CHIAR MA AJUTATA si in timp ce invetii poti sa manaci ciocolata da ea chiar te ajuta sa investi mai usor. In al doilea rand sa nu exagerezi cu invatatul sa stai ore cu ochii in caiet trebuie la macar 40 de minute sa ei o pauza si chiar poti sa te duci putin afara ca sa respiri aer curat iar apoi poti sa intri si sa reincepi sa inveti, iar in legatura la ce ora sa dormi este esential sa nu stai treaza prea mult iar la maxim 10 sa te pui in pat. Sper ca ti-am fost de folos...