| CRISTINA1321 a întrebat:

Heii TPU, am si eu o intrebare care consta mai mult in opinia voastra. Deci aici ma adresez copiilor de clasa a 8-a. Ce credeti ca ne v a la compunerea de la S1 la Evaluarea Nationala de limba romana? Vreau cat mai multe opinii si pareri.

3 răspunsuri:
| SilvianG a răspuns:

Păi eu sunt 100% sigur că la S1 punctul B ne vada o poezie iar enunțul ne va cere să argumentăm mesajul trimis de. autor. Și scrii că : În opinia mea mesajul trimis din poezia ASTA scrisă de poetul ACESTA ( voi scrieți numele poeziei și atuorul nu asta și acest laughing ) transmite un mesaj de... melancolie, tristețe, fericire, dezamăgire, etc și argumentezi tu și apoi dai exemple din poezie. Și cam asta e. Cât despre S1 la 6 sunt 100% sigur că ne dă o frază din acea poezie și ne dă să argumentăm ce vrea să spună poetul prin acele versuri. Multă baftă să ai.

| CRISTINA1321 explică (pentru SilvianG):

Dar n-ar fi putin bizar sa ne dea tot mesaj ca anul trecut? Mersii si tu.

| nCansu a răspuns:

Hmm...nush ce sa zic... celor olimpici li s-a dat genul dramatic, deci mai mult ca sigur as paria pe argumentarea textului la acest gen.