| EnaAlexandru a întrebat:

Ce credeti ca va pica la Evaluarea nationala la Limba romana?

7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Cei trei purceluși sau Scufița roșie.
Dă-o-ncolo de treabă, nu suntem nici Dumnezei și nici Nostradamusi ca să știm.

| Lioana a răspuns:

Mai ai câteva minute și afli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate pica absolut orice.

| Kogaion a răspuns:

Fata elevilor

| qieiqpalz a răspuns:

Eul liric sau basmul

| qieiqpalz a răspuns:

Genul liric* happy

| DOOOPX a răspuns:

Limba si literatura română

Subiectele de simulare vor respecta programa pentru disciplina Limba şi literatura română, valabilă pentru Evaluarea Naţională. Vor fi exceptate de la simulare următoarele conţinuturi:

– procedee de expresivitate artistică în textele studiate (figuri de stil: alegoria)

– trăsături specifice genului dramatic în opere literare studiate sau în texte la prima vedere

– trăsături ale speciilor literare: romanul, balada populară

– complemente circumstanţiale şi propoziţii subordonate circumstanţiale corespunzătoare (de loc, de timp, de mod, de cauză, de scop, condiţională, concesivă, consecutivă)