| Bianca298 a întrebat:

Heiii. Vreau si eu va rog o lista cu cele mai bune carti, gen "Sub aceeasi stea", "Micutele mincionoase", "Jurnalele Vampirilor". Sau carti care chiar merita citite.
Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| Lynna a răspuns:

Divergent, de Veronica Roth
Jocurile foamei, de Suzanne Collins,
Nu plange sub clar de luna, de Heather Davis
Cercul secret, de L.J.Smith
Atlasul de smarald, de John Stephens
Casa noptii, de PC Cast si Kristin Cast
Mai las-o moale cu fantomele, de Megan Crewe
Sange albastru, de Melissa de la Cruz
Astea mi-au venit acum in minte.

| Deauca a răspuns:

Dama cu camelii Alexandre Dumas
Jack Spintecatorul
Mizerabilii Victor Hugo
Darkly Dreaming Dexter by Jeff Lindsay

iar pentru cultura generala Legendele Olimpului

| Cameliapantiru a răspuns:

Nu stiu ce ai citit pana acum, dar daca vrei intr-adevar romane interesante, citeste cele clasice. "Mizerabilii" de Victor Hugo, "La rascruce de vanturi"-Emily Bronte, "Crima si pedeapsa", "Fratii Karamazov", "Idiotul", "Adolescentul"-Dostoievski, "Anna Karenina", "Invierea", ''Razboi si pace"-Lev Tolstoi, "Portertul lui Dorian Gray"-Oscar Wilde, "Vraciul. Profesorul Wilzcur" sunt must-read-uri. Daca te intereseaza romanele politiste, citeste-le pe cele semnate de Agatha Christie si seria Sherlock-Holmes a lui Arthur Conan-Doyle, daca vrei romane de aventuri, operele lui Karl May, James Clavell sau James Fenimore Cooper sunt ideale, pentru romane de capa si spada Dumas-tatal ramane un clasic, iar daca vrei romane de dragoste, "Pasarea spin"-Cololeene McCullogh, "Dragoste in vremea holerei"-G.G. Marquez, "Love Story"-Erich Segal, "Pe aripile vantului''-Margaret Mitvchell si romanele lui Jane Austen sunt adevarate capodopere ale genului. Lectura placuta!

| Sadic a răspuns:

Jurnalul unui adolescent timid şi seria Harry potter